شماره: 588 تاریخ: 1396/04/20 صفحه: 3
گفت‌وگو با مهندس منوچهر رخ، رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان
گویی جدول مندلیف را در کرمان داریم
سابقه‌ی مدیریت مهندس رخ در سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان دقیقاً به‌اندازه‌ی عمر این سازمان یعنی بیش از پانزده سال است. مهندس رخ که سال‌ها مسئولیت‌های متعددی در حوزه‌ی معدن در استان کرمان داشته، از مدیریت اداره‌ی بهره‌برداری معادن در اداره کل معادن و فلزات وقت گرفته تا مشاور عالی سازمان صنعت معدن و تجارت.
تجربه، عشق و علاقه‌ی فوق‌العاده ایشان و فعالیت‌های گسترده در نظام‌مهندسی معدن و جایگاه فنی و اجرایی به شکلی است که از ایشان برای عضویت در کمیته‌ی حقیقت‌یاب فاجعه‌ی معدن زغال‌سنگ آزادشهر دعوت شد.
به بهانه‌ی روز صنعت و معدن با ایشان گفت‌وگو کردیم.

• جناب مهندس! به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان و همچنین یکی از باسابقه‌ترین اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی معدن کشور بفرمایید که این سازمان چه نقش و جایگاهی در بخش معدن و فرایندهای مربوط به این بخش دارد؟
خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته‌، سازمان نظام‌مهندسی معدن به‌عنوان یک سازمان تخصصی در بخش معدن به جایگاه مطلوب خود نزدیک شده است. به این شکل که در حال حاضر همه‌ِ افراد حقیقی و حقوقی که قصد ورود به فعالیت معدنی رادارند از مرحله‌ی اول با این سازمان سر و کار داشته و باید به سازمان نظام‌مهندسی معدن مراجعه کنند.
در حقیقت طبق قانون جدید در گام اول صلاحیت فنی و مالی هر فرد حقیقی یا حقوقی که تصمیم به کار معدنی گرفته و می‌خواهد به این عرصه ورود کند بایستی توسط سازمان نظام‌مهندسی معدن احراز شود. چه این فرد حقیقی یا حقوقی بخواهد یک معدن بکر را راه‌اندازی بکند و چه بخواهد معدنی که در مالکیت فرد یا شرکت یا مجموعه‌ی دیگری است را خریداری کرده و به نام خود منتقل کند ابتدا باید صلاحیت فنی و مالی متقاضی توسط سازمان احراز شود.
حتی افراد حقیقی و حقوقی که قصد دارند در مزایده‌های مربوط به معدن شرکت کنند بایستی برای تعیین صلاحیت به سازمان مراجعه کنند. برای این منظور تشکیلاتی تحت عنوان کمیسیون بررسی تعیین صلاحیت در سازمان نظام‌مهندسی به شکل تخصصی و کارشناسی به این درخواست‌ها رسیدگی کرده و درزمینه‌ی صلاحیت فرد اعلام نظر می‌کند.
ما در این زمینه بسیار حساس هستیم و معتقدیم هر چه در این زمینه دقت بیش‌تری داشته و افراد با بیش‌ترین صلاحیت فنی و مالی وارد عرصه شوند، تبعات منفی بعدی کم‌تر خواهد شد. به همین منظور از بانک‌ها و از سایر نهادها استعلاماتی در این مرحله صورت گرفته و در نهایت با بررسی‌هایی که در سازمان صنعت، معدن و تجارت و در سیستم حدنگاری روی مدارک و مستندات متقاضی صورت می‌گیرد، صلاحیت وی به‌دقت بررسی می‌شود.
بعد از مرحله‌ِ اخذ صلاحیت، مرحله‌ی اکتشاف را داریم که برای ورود به مرحله‌ی اکتشاف می‌بایستی طرح اکتشاف تنظیم‌شده و جهت بررسی به کمیسیون مربوط ارائه شود.
کار تنظیم طرح اکتشاف از طریق سازمان نظام‌مهندسی و توسط کارشناسانی که پروانه‌ی اشتغال در رسته‌ی پی‌جویی و اکتشاف در پایه‌های مختلف دارند صورت می‌گیرد، آن‌هم بر اساس معدن مربوطه، زیرا برای معادن مختلف درجه‌بندی‌ها و طبقه‌بندی‌های مختلف وجود دارد.
در این مرحله یعنی در مرحله‌ی صدور پروانه و مجوزهای لازم برای عملیات اکتشاف، سازمان نظام‌مهندسی نقش دارد، به‌نحوی‌که طرح اکتشاف ارائه‌شده از سوی متقاضی در کمیسیونی ارزیابی می‌شود که بیش‌تر اعضای آن از سوی سازمان نظام‌مهندسی معدن به سازمان صنعت معدن و تجارت معرفی می‌شوند.
پس از صدور مجوزهای لازم جهت عملیات اکتشاف ما از ناحیه‌ی سازمان، بحث معرفی مسئول فنی اکتشاف را داریم که از بین افراد دارای پروانه‌ی اشتغال در رسته‌ی پی‌جویی و اکتشاف کارشناس معرفی می‌شود.
در مرحله بعدی یعنی استخراج و بهره‌برداری هم ما طرح استخراج داریم که بایستی توسط کارشناسان عضو سازمان نظام‌مهندسی معدن که دارای پروانه‌ی نظارت و استخراج هستند تنظیم‌شده و در کمیسیون استخراج و بهره‌برداری مصوب شود.
در حین بهره‌برداری از معادن مختلف مسئولان فنی عضو سازمان نظام‌مهندسی معدن هستند که نقش بسیار مهمی در اداره‌ی معدن دارند و تمام امور فنی و اجرایی بایستی تحت نظارت آن‌ها انجام شود.
سازمان نظام‌مهندسی معدن علاوه بر نظارت بر تمام مراحل ثبت، اکتشاف و اداره معدن توسط مسئولان فنی خود، موضوع نظارت را به اشکال مختلف دیگر اعمال می‌کند.

• جناب مهندس سازمان نظام‌مهندسی معدن استان چه تعداد عضو داشته و این اعضا از فارغ‌التحصیلان چه رشته‌های دانشگاهی هستند؟
سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان حدود 3 هزار عضو دارد که به لحاظ تعداد اعضا، دومین سازمان نظام‌مهندسی معدن کشور پس از تهران است. از بین این اعضا حدود 700 نفر با داشتن پروانه‌های اشتغال متفاوت، مشغول به کار هستند؛ همچنین رشته‌های اصلی سازمان نظام‌مهندسی معدن شامل رشته‌ی معدن با گرایش‌های اکتشاف و استخراج و رشته‌ی نقشه‌برداری، زمین‌شناسی، متالوژی و متالورژی استخراجی و علاوه بر این رشته‌ها رشته‌های مرتبط با بخش معدن نظیر مکانیک سنگ، و فرآوری مواد معدنی و ... هم می‌باشد. علاوه بر این ما فراخور موضوعات مختلف تیازمند بهره گیری از تخصص های مختلف نظیر مکانیک ، برق ، مهندسی شیمی و امثالهم هستیم و این افراد هم طبق قانون می توانند در زمینه های مرتبط به عضویت سازمان در آیند در ضمن باید اضافه کنم کسانی که سابقه کار مرتبط با معدن دارند هم می توانند در سازمان نظام مهندسی معدن عضو شوند.
همین‌جا لازم است عرض کنم سازمان نظام‌مهندسی معدن کرمان فقط به لحاظ تعداد اعضا از سازمان نظام‌مهندسی معدن تهران پایین‌تر بوده و در سایر شاخص‌ها مثلاً خدمات، ارجاع کار، تعداد معادنی که مستمر موردبررسی قرار می‌گیرند ما مقام اول کشور را دارا هستیم.

• یکی از خدماتی که سازمان‌های نظام‌مهندسی ارائه می‌کند بحث آموزش است که زمینه‌ی ارتقای کیفی این بخش را فراهم می‌کند؛ سازمان نظام‌مهندسی معدن استان در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟
سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان در موضوع آموزش در سطح کشور پیشرو بوده و باید خدمت خوانندگان محترم عرض کنم ما تنها سازمان نظام‌مهندسی هستیم که دارای اداره کل آموزش مستقل هستیم و سال گذشته در موضوع آموزش سطح کشور مقام اول را کسب کردیم.
در بحث آموزش، سازمان نظام‌مهندسی معدن استان کرمان علاوه بر این‌که دوره‌های متعدد آموزشی برای اعضای سازمان یعنی مهندسان و کارشناسان عضو، برگزار کرده‌، بلکه به حوزه‌ی آموزش کارگری ورود کرده و با تعامل با اداره‌ی کل فنی و حرفه‌ای استان چندین دوره‌ی آموزشی را برای کارگران شاغل در معادن استان برگزار کرده و به اتمام رسانده‌است؛ این در حالی است که موضوع آموزش‌های کارگری در سایر استان‌های کشور هنوز اجرایی نشده یا در مراحل ابتدایی است.

• شما عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی معدن کشور هستید؛ در حال حاضر چه موضوعاتی را در شورای مرکزی پیگیری می‌کنید؟
موضوعات متعددی در سال های گذشته در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن پی‌گیری شده است. اخیرا دو موضوع با پیگیری اعضای شورای مرکزی به نتیجه رسیده. موضوع اول پی‌گیری تاسیس دفاتر فنی و مهندسی در سراسر کشور است و موضوع رفع مشکل متقاضیان جوان عضویت در نظام مهندسی است، در حال حاضر متقاضیان دریافت پروانه‌ی اشتغال با پایه‌ی سه که نخستین پایه است، بایستی مدارکی ارایه کنند که نشان دهد حداقل سه سال سابقه کار معدنی دارند. مشکل اینجاست که فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط به دلیل نداشتن پروانه‌ی اشتغال نمی‌توانند در جایی مشغول شوند و از سوی دیگر هم به واسطه‌ی نداشتن سابقه‌ی کار نمی‌توانند تقاضای پروانه‌ی اشتغال دهند؛ با پی‌گیری‌هایی که انجام دادیم مقرر شده آزمونی هماهنگ و کشوری برگزار شده و نتیجه‌ی این آزمون جایگزین سه سال سابقه کار مرتبط شود. الحمد الله موضوع به نتیجه رسیده واین می‌تواند خبر خوبی برای متقاضان جوان دریافت پروانه‌ی اشتغال در حوزه‌های مختلف باشد.

• سپاسگزاریم از همراهی شما با نشریه کرمان‌شهر