چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 673 تاریخ: 1398/12/06 صفحه: 8
توصیه‌های ایمنی سازمان آتش نشانی کرمان در خصوص خانه تکانی،
جشن عید را غم‌آلوده نکنیم
عید نوروز نزدیک است و یکی از سنت‌هایی که در این روزهای نزدیک به عید در خانواده‌های ایرانی رایج است، سنت خانه‌تکانی است. اما پایبندی به این سنت حسنه درمواردی خطرآفرین نیز بوده است. به همین دلیل سازمان آتش‌نشانی کرمان توصیه‌هایی را برای خانواده‌ها تدوین کرده است تا با رعایت آنها خدای ناکرده عیش‌شان منقص نشود و جشن عیدشان غم‌آلوده نشود. این توصیه‌های ایمنی را با هم می‌خوانیم.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان با بیان اینکه شهروندان در ایام خانه‌تکانی مراقب مسمومیت ناشی از‌ شوینده‌ها باشند، به آنها توصیه کرد: از ریختن مواد قابل اشتعال در چاه‌های فاضلاب خودداری کنند، زیرا احتمال انفجار یا آتش‌سوزی این مواد زیاد است.
به گزارش کرمان‌شهر آن‌لاین و به نقل از مدیریت ارتباطات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، رضا میرزایی با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و سنت خانه‌تکانی یکی از سنت‌های حسنه ایرانیان، همگام با نو شدن طبیعت، به شهروندان توصیه کرد: برای جلوگیری از وقوع حوادث در انجام خانه‌تکانی نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد حوادث تلخ و ناگوار برای آنها نباشیم.
وی ادامه داد: در زمان نظافت خانه‌ی خود و استفاده از نردبان و یا چهار پایه، از سطح اتکای آن با زمین کاملاً مطمئن باشید و از نوع استاندارد آن و نردبان دو طرفه استفاده کنید و از شست‌وشوی پرده، کف آشپزخانه، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی هستند توسط مواد سریع‌الاشتعال ( مثل بنزین) جداً خودداری کنید و مواد شوینده مانند سفیدکننده‌ها، جوهر نمک و غیره را بر روی زمین رها نکرده و از دسترس کودکان دور نگه دارید و در حد استاندارد از آنها استفاده کنید و حتی‌الامکان خانه تکانی را در زمان غیبت کودکان انجام داده تا ضریب بروز حوادث کاهش یابد.
میرزایی خاطرنشان کرد: در زمان پاک کردن شیشه و پنجره‌های منزل، احتیاط لازم را انجام دهید و از رفتن بر روی نرده‌ها و یا قرنیزهای آن خودداری کنید و در هنگام شست‌وشو لوازم برقی مانند لوستر و چراغ روشنایی از قطع کامل برق مطمئن شوید؛ در غیر این صورت احتمال برق گرفتگی افراد بسیار زیاد است، به همین دلیل ابتدا مسیر برق وسیله برقی را قطع و سپس نسبت به پاک‌سازی آن اقدام نمایید.
وی به شهروندان توصیه کرد: در زمان جابه‌جایی لوازم خانگی به خصوص اجاق گاز احتیاط لازم را انجام دهید، و تمام اتصالات مربوط به گاز اعم از شهری و کپسول را توسط آب و صابون چک کرده تا از عدم نشتی گاز مطمئن شوید، در ضمن نسبت به تعویض به موقع شیلنگ‌های رابط گاز فرسوده اقدام کنید.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهر کرمان عنوان کرد: شارژ به موقع خاموش کننده دستی آتش‌نشانی موجود در محیط خانه می‌‌تواند در زمان آتش سوزی احتمالی به شما کمک به‌سزایی کند، پس توصیه می‌شود نسبت به شارژ و آماده به‌کار بودن آن اقدام کنید و در صورت بروز حادثه سریعاً باشماره 125 سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی تماس حاصل نموده و با حفظ خونسردی آدرس دقیق محل حادثه را اعلام نمایید.