چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 673 تاریخ: 1398/12/06 صفحه: 8
محله‌ی سعیدی (سیدی)
از محله‌هایی که طی قرن اخیر در اثر گسترش شهر کرمان در ردیف محله‌های شهر قرار گرفته، محله سعیدی یا سیدی است، این محله در شمال شرقی کرمان واقع گردیده و محدود است از: شمال به بلوار شهدای خانوک، از شرق به جاده کوهپایه و دهکده تفریحی و فرهنگی رشید فرخی، از جنوب به محله فیروز آباد و پارک و بلوار دکتر باستانی پاریزی و از جانب غرب به خیابان‌های کارگر و انقلاب.
این محله کاملا روی اراضی سعیدی احداث شده است. اراضی این منطقه از اراضی حاصلخیزی بود که به قول عده‌ای از معمرین، مقدار گندمی که در سال از این مزارع حاصل می‌شد، نان مصرفی اهالی کرمان را تامین می‌کرده است. کشاورزانی که بر روی اراضی این منطقه مشغول به کار بوده‌اند. در کرمان اقامت داشتند و هر روز صبح زود با گاو و الاغ به طرف سعیدی می‌رفتند و عصرها هم مراجعت می‌کردند، مالکان عمده اراضی سعیدی را اکثرا هم‌وطنان زرتشتی از قبیل مرحوم کیانیان و مرحوم سروشیان و... تشکیل می‌دادند و بیش‌تر کشاورزان مزارع سعیدی هم زرتشتی بودند. به تدریج بامدرنیزه شدن وسایل کشاورزی، ساکنان این منطقه کشاورزی را رها و به شهر روی آوردند و در سازمان‌های دولتی یا دیگر نهادها و یا مشاغل آزاد اشتغال ورزیدند، منطقه سعیدی تا حدود چهل سال قبل دارای کدخدا بود، ولی که با حکم بخشدار مرکزی یا فرمانداری از میان اهالی تعیین می‌شد، رابط بین مردم و سازمان‌های دولتی بود. اکثر اهالی و ساکنان محله‌ی فعلی سعیدی را کسانی تشکیل می‌دهند که در گذشته خود یا خانواده‌شان در منطقه سعیدی زندگی می‌کرده‌اند، هم‌چنین افرادی از سایر نقاط منجمله کوهپایه در سال‌های اخیر در این محله خانه ساخته و سکونت اختیار نموده‌اند.
در محله سعیدی بلواری احداث شده- از غرب به طرف شرق – که تقریبا تمام تاسیسات شهری اعم از مراکز فرهنگی، بهداشتی، مذهبی، خط اتوبوسرانی و غیره در مسیر همین بلوار و کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف آن قرار دارند، در اوایل این بلوار به طرف شرق، محلی با عنوان حسینیه صاحب‌الزمان (عج) در کوچه‌های اطراف بلوار، مراکز مذهبی دیگری با عناوین مسجد امام حسین (ع) در کوچه ابوریحان مسجد امام زمان (عج) و مسجد ابوالفضل، در کوچه بهشت و در دیگر نقاط آن محله نیز مسجد المهدیاحداث گردیده است، از مراکز فرهنگی هم می‌توان: به مدرسه بنت الهداء، مدرسه نور هدایت و مدرسه شهدای 39 اشاره کرد. مراکز بهداشتی رازی و درمانگاه شهید اسدی در این محله فعالیت دارند و پارکی نیز به نام پارک شهید علی وزیری نسبت در مسیر بلوار سعیدی قرار دارد. وجه تسمیه این محله رگرفته از نام اراضی سعیدی است و قدمت محله مذکور به سال‌های آخر نیمه دوم قرن چهاردهم شمسی برمی‌گردد و حدود پنجاه سال می‌باشد.