چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 658 تاریخ: 1398/06/26 صفحه: 3
با حضور شهردار در شورای اسلامی شهر کرمان؛
نخستین نشست کارگروه تخصصی بانوان برگزار شد


نخستین نشست اعضای کارگروه تخصصی بانوان کرمانی در شورای اسلامی شهر کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، در این نشست که رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا، شهردار کرمان، مدیر امور بانوان شهرداری و جمعی از مدیران و مسئولان زن نهادهای مختلف دولتی حضور داشتند، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اهمیت حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی کشور گفت: شورای پنجم و شهردار منتخب آن به لحاظ اهمیتی که برای جایگاه مدیریتی بانوان قائل شدند، پرداختن به شایستگی‌ها و توانمندی‌های بانوان و فراهم کردن بستر ظهور آن‌ها را در دستور کار قرار دادند.
وی با اشاره به عضویت یکی از بانوان خوش‌سابقۀ استان در شورای شهر و انتصاب یکی دیگر از بانوان فعال شهرداری در امور بانوان این نهاد افزود: براساس سیاست دولت، شایسته و بایسته است بخشی از مدیریت دستگاه‌های اجرایی را به زنان بسپاریم.
فرشاد تشکیل کارگروه تخصصی بانوان متشکل از بانوان مسئول در نهادهای دولتی را آغازی برای هماهنگی و هم‌افزایی دانست و اظهار امیدواری کرد در این جمع تخصصی، تصمیماتی گرفته شود که خدماتی از منظر فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی به بانوان ارائه شود.
به گفته وی دستگاه‌های دولتی متناسب با وظایف خود اعتبار و امکانات ندارند و باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند.
وی نقش خیریه‌ها را یادآور شد و افزود: کارگروه تخصصی بانوان شورا می‌تواند با جلب مشارکت نهادهای دولتی و خصوصی، مسئولیت اجتماعی آن‌ها را احیا یا هدایت کند.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان استفاده از ظرفیت شورا و شهرداری برای ارایۀ راه‌کار و برنامه‌ها در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی شهر کرمان را خواستار شد و اظهار داشت: شورای پنجم و شهردار در کنار کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای شهر و بانوان همراه آن خواهد بود.

ضرورت توجه به بانوان در حوزۀ فضای فیزیکی و اجتماعی شهرها
سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که شهروندان، سرمایه اجتماعی هر جامعه‌ای هستند، گفت: توجه به این سرمایه، رشد و تعالی جامعه را رقم می‌زند.
وی با اشاره به نقش مدیریتی و تربیتی زنان به‌عنوان نیمی از جامعه افزود: باید در حوزه فضای فیزیکی و اجتماعی شهرها توجه ویژه‌ای به حضور زنان کرده و هم‌چنین ساختارهای اداری مناسب با آن‌ها را ایجاد کنیم.
وی انتصاب یکی از بانوان شهرداری به‌عنوان مدیر امور بانوان را در راستای نهادینه کردن ساختار اداری ذکر و تأکید کرد: با توجه به نقش مادرانۀ زنان، طرح شهر دوست‌دار کودک هم شکل گرفت تا مادران و کودکان در کنار هم مورد توجه قرار گیرند.
عالم‌زاده همکاری کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان و مدیریت امور بانوان و خانواده شهرداری را در ایجاد فضا و فرصت برای بانوان کرمانی ضروری دانست و اظهار امیدواری کرد با همراهمی و همکاری دستگاه‌های دولتی شاهد حضور و فعالیت بیشتر زنان کرمانی در جامعه و نقش پررنگ آن‌ها در عرصه‌های مختلف اجتماعی باشیم.
وی تهیۀ برنامه‌ای ویژه و سریع ازسوی کارگروه با مشارکت دستگاه‌های دولتی و خصوصی و با حمایت جدی استانداری را ضروری دانست و افزود: شهرداری بیش از رسالت تدوین‌شده در این حوزه ورود می‌کند.

ضرورت ارتقای مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی بانوان
زهرا لری، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر کرمان هم در این نشست با اشاره به اهداف مورد نظر در تشکیل این کارگروه گفت: تشکیل بانک اطلاعاتی بانوان شهر، جلب مشارکت بانوان نخبه و فرهیخته، تقویت نهاد خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی، جلب همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی در خصوص بانوان، ارتقای مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی بانوان و ایجاد فضاهای فرهنگی و تفریحی خانوادگی، از اهداف اولیه تشکیل این کارگروه در کمیسیون فرهنگی شوراست.
وی ضمن تقدیر از درایت رییس شورا و حمایت شهردار کرمان از حوزۀ بانوان افزود: توجه ویژۀ شورای پنجم و شهردار به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و توجه همه‌جانبه به ظرفیت و مشکلات زنان، بهترین فرصت و شرایط برای ارتقای وضعیت زنان کرمانی در جامعۀ شهری و رفع مسائل و مشکلات آن‌هاست.
وی کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا را هماهنگ‌کنندۀ فعالیت‌های نهادهای مختلف شهر کرمان دانست و تأکید کرد: شناسایی، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیازمند فعالیت و حمایت همۀ دستگاه‌ها و احیا و اجرای سندهای مطالعاتی موجود است.
لری با اشاره به فعالیت جدی شهرداری در زمینۀ بانوان گفت: این‌که شورای شهر و شهرداری چه فعالیت‌هایی در زمینۀ کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند، باید بررسی و کارشناسی شود.
وی با بیان این‌که نیازمند کار عملیاتی، اجرایی و تأثیرگذار هستیم، گفت: جلب همکاری نهادهای مختلف، ارتقای کیفیت جایگاه اجتماعی زنان و ایجاد بستر مناسب برای کسب مهارت‌های شغلی آن‌ها از موارد مورد نیاز جامعۀ زنان کرمانی است.

زنان سرپرست خانوار به استقلال مالی نیاز دارند
سارا کارگر جهرمی، مدیر امور بانوان شهرداری کرمان نیز با بیان این‌که جمعیت 50 درصدی زنان، باعث تعادل زیستی و روانی جامعه شده است، گفت: اما اگر این تعادل به‌هم بخورد، جامعه دچار چالش و آسیب می‌شود.
وی با اشاره به مطالعات دانشگاه شهید باهنر در حوزۀ زنان افزود: در این مطالعات آمده عدم حضور زنان کرمانی در فرآیندهای قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری، از دلایل اصلی کاهش مشارکت آن‌ها در جامعه است.
وی هم‌چنین موانع فرهنگی را عامل تهدید سلامت جسمی و روانی بانوان کرمانی و افزایش اضطراب منجر به افسردگی بیان کرد و گفت: اعتمادبه‌نفس پایین و عدم خودباوری بانوان، آن‌ها را به سوی رفتارهای پرخطر و گرایش به توجهات ناسالم سوق می‌دهد.
کارگر جهرمی با بیان این‌که زنان سرپرست خانوار در اداره زندگی به استقلال مالی نیاز دارند، افزود: این مهم، نیازمند قانون‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در حمایت از زنان خودسرپرست است.
مدیر امور بانوان و خانواده شهرداری، نقش این نهاد عمومی را در کم‌رنگ کردن تبعیض در فضاهای شهری و اجتماعی یادآور شد و گفت: جلب توجه به موضوع زنان و فراهم کردن زمینه‌های دسترسی آن‌ها به محیط اجتماعی باعث شادی و نشاط، توانمندسازی و ارتقای مهارت‌های اجتماعی می‌شود.
وی با اشاره به اجرای شادمانه مهربانوی کرمانی اظهار امیدواری کرد شهرداری کرمان بتواند با ایجاد و معرفی فضاهای شهری به بانوان، قدم‌های کوچکی برای رفاه و رضایت آن‌ها بردارد.
در ادامه، نجیب‌زاده، به نمایندگی از اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان با اشاره به ظرفیت آموزش مهارت‌های حرفه‌ای این اداره‌کل گفت: برنامه‌ریزی دقیق و مدون و شناسایی رویدادها برای ارایۀ فعالیت‌های بهتر، منسجم و مستمر ضروری است.
صافی‌زاده نیز به نمایندگی از علوم پزشکی کرمان با اشاره به تدوین سند سلامت بانوان تأکید کرد: به داده‌هایی نیاز داریم تا با آنالیز آن‌ها، راه‌کارها را برنامه‌ریزی و عملیاتی کنیم.
وی عدم تحرک، استرس و افسردگی، تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات و کمبود امکانات تفریحی را از چالش‌های مطرح‌شده در این سند دانست و گفت: در این سند که بسیار عملیاتی‌تر از کشوری تهیه شده، وظایفی برای تمام نهادهای دولتی و غیردولتی تعریف شده است.
ماهانی، نماینده استانداری نیز از تهیۀ سند ارتقای وضعیت زنان کرمانی در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: شاخص‌های عدالت جنسیتی از سوی نهاد ریاست جمهوری به استانداری‌ها ابلاغ شده و ضروری است ادارات دولتی نیز این سند را مورد توجه قرار داده و آن را اعمال کنند.
نوبهاری، نماینده فرمانداری نیز ضرورت وجود بانک اطلاعاتی زنان استان را یادآور شد و گفت: آسیب‌های حوزه زنان و دختران افزایش یافته و نیاز داریم برای اسکان، تغذیه و ارایۀ خدمات اجتماعی تمهیداتی بیندیشیم.
درویشی به نمایندگی از نیروی انتظامی هم با اشاره به افزایش خشونت علیه زنان و دختران گفت: اما هیچ دستگاهی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همکاری نمی‌کند.
شفیعی، نماینده دفتر امام جمعه نیز به ظرفیت‌های مردمی اشاره و تأکید کرد: بهتر است مشکلات را خُرد کرده و از ظرفیت‌های محله ای برای حل آن‌ها استفاده کنیم.
ایرانمنش، نماینده دانشگاهیان نیز با بیان این‌که نیازمند ورود به مرحله اجرا هستیم، گفت: توسعه مراکز فرهنگی و تفریحی و ایجاد محل‌های عرضه تولیدات خانگی از راه‌کارهای حمایت از بانوان است.
ابراهیمی، به نمایندگی از بسیج بانوان با اشاره به رصد آسیب‌ها در جلسات مشابه گفت: اما در این میان هیچ راه‌کاری ارایی نشده و نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.