چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 647 تاریخ: 1398/03/01 صفحه: 1
در نشست علنی شورای عمومی شهر کرمان انجام گرفت؛
موافقت با استعفای معصوم‌زاده
فاطمه آرا

نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌شهر، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست با اشاره به استعفای ماه‌بانو معصوم‌زاده، عضو این شورا در هفته گذشته گفت: اعضای شورای اسلامی شهر در دیدارهای جداگانه خواستار لغو استعفای خانم معصوم‌زاده شدند و رأی‌گیری نهایی را به این جلسه موکول کردند تا یک هفته، فرصتی برای منصرف شدن این عضو شورا باشد.
محمد فرشاد با بیان این‌که دکتر معصوم‌زاده در تصمیم خود مصمم هستند، افزود: اصرار ایشان به‌صورت شفاهی و کتبی به ریاست شورای شهر اعلام شده است.
وی افزود: در مدت یک‌سال ‌و هشت‌ماه عمر شورای پنجم، اعضای شورا و اصحاب رسانه، شاهد روند تصمیم‌گیری‌های شورای اسلامی شهر در جهت تصویب پیشنهادهای شهرداری، مشکلات مردم و احترام به خواسته‌های اعضای شورا بودند.
فرشاد موافقت نهایی با استعفای ماه‌بانو معصوم‌زاده و احترام به خواسته وی را وظیفه اخلاقی شورای شهر دانست و گفت: اعضای شورای اسلامی شهر در خواسته و اصرار ایشان دخل و تصرفی نمی‌کنند.
در ادامه، ضمن تقدیر از زحمات شش‌ساله ماه‌بانو معصوم‌زاده، با 10 رأی موافق و یک رأی مخالف، با استعفای وی موافقت و نحوه جایگزینی عضو شورا جهت طی مراحل قانونی به فرمانداری ارسال شد.
در ادامۀ نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان، شهردار نیز از بررسی ادعای ارسال 29 نامۀ منتسب به کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر به شهرداری خبر داد و خاطرنشان کرد: 5 فقره نامه صرفاً جهت اطلاع بود و نیازی به پاسخ نداشت.
سیدمهران عالم‌زاده با بیان این که پاسخ 11 فقره نامه نیز اخیراً ارسال شده است، گفت: 6 فقره نامه دیگر هم در مدت‌زمان اردیبهشت و تیرماه سال 96 ارسال شده بود که به شورای چهارم برمی‌گردد و مربوط به دورۀ جدید شهرداری نیست.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در ادامه، با بیان این‌که مصوبات کمیسیون‌های تخصصی در شورای عمومی رأی‌گیری می‌شود، گفت: مصوبات در صورت تصویب در صحن علنی به کمیته انطباق فرمانداری ارسال شده و پس از تأیید، جهت اجرا به سازمان‌های مربوط ابلاغ می‌شود.
فرشاد با اشاره به تصویب 22 مصوبۀ کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر به ریاست ماه‌بانو معصوم‌زاده گفت: پیشنهادهای کمیسیون‌ها لازم‌الاجرا نیستند.
وی ضمن تشکر از زحمات ماه‌بانو معصوم‌زاده در شش‌سال عضویت در شورای اسلامی شهر کرمان اظهار داشت: ایشان معتقد بودند با توجه به تخصص و پتانسیلی که دارند، می‌توانند در خارج از شورای شهر مفیدتر باشند.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان هم‌چنین ضرورت توسعۀ فیبر نوری ازسوی شهرداری را یادآور شد و گفت: با پوشش فیبر نوری، دکل‌های مخابراتی برای همیشه حذف می‌شوند.

نصب دکل‌های مخابراتی، نیازمند مصوبۀ شورای اسلامی شهر است
محمد فرشاد با بیان این‌که این نیاز ضروری باید به‌صورت بنیادی رفع شود، افزود: ارسال درخواست‌های کتبی شهروندان مبنی بر جلوگیری از نصب دکل‌های مخابراتی به شورا، نیازمند مصوبۀ شورای شهر و مجوز شهرداری است که شورای شهر مصالح و خواسته‌های شهروندان را در این زمینه لحاظ می‌کند.
وی با اشاره به انجام بخشی از وظایف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری گفت: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی، باید در قبال انجام ندادن وظایف خود به شهروندان پاسخ‌گو باشند و نباید تمام بار این شهر بر روی دوش شهرداری بیفتد.

نصب کارت‌خوان در تاکسی‌ها
در ادامۀ این نشست، رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به 8 مورد نامه رسیده به این کمیسیون گفت: در نامه وزارت کشور به شورای اسلامی شهر، امکان فروش اوراق مشارکت مالی برای شهرداری‌ها در راستای تأمین بخشی از منابع مالی فراهم شده که نیازمند مصوبه شورا و ارسال مطالعات شهرداری در این زمینه به وزارت کشور است.
محمدجواد کامیاب ضمن تشکر از پیگیری‌های شهردار در زمینۀ تقویت حمل‌ونقل عمومی افزود: به‌دلیل آسفالت معابر عمومی، 22 خط جدید به خطوط تاکسیرانی شهر کرمان افزوده شده که اعضای کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر در هفت مورد بدون نرخ، با افزایش زیر 20 درصدی کرایه موافقت کردند.
وی هم‌چنین از نصب کارت‌خوان در تاکسی‌ها خبر داد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه، منابع پایدار و حقوقی شورای اسلامی شهر کرمان نیز با اشاره به تصویب هفت لچکی در دو کمیسیون معماری و شهرسازی و برنامه و بودجه گفت: ۱۲محل برای ساخت جایگاه‌های سوخت تک‌سکو در‌ شورای ترافیک استان تعیین و تصویب شد که شرکت نفت تنها با سه محل موافقت کرد.
حسین چناریان هم‌چنین بیان کرد: یک باب منزل مسکونی هم‌چنان در اختیار شهردار سابق است که ضروری است در خصوص تخلیه یا اخذ اجاره‌بها تعیین‌تکلیف شود.

ضرورت راه‌اندازی کارخانه بازیافت شهرداری
رییس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و نظارت شورای اسلامی شهر هم با اشاره به ضرورت راه‌اندازی آرامستان جدید و مشکل کمبود اعتبار در این زمینه گفت: اعضای شورای اسلامی شهر با پیشنهاد شهرداری مبنی بر فروش زمین در آرامستان فعلی و صرف هزینۀ آن برای تکمیل آرامستان جدید موافقت کنند.
علی خدادادی هم‌چنین از بازدید تیم کارشناسی شهرداری کرمان از کارخانه بازیافت اصفهان خبر داد و افزود: کارخانه بازیافت شهرداری کرمان، دوسال تعطیل است؛ پیشنهاد می‌شود طی فراخوانی و با جذب سرمایه‌گذار، این کارخانه نوسازی و خط تولید جدیدی در آن ایجاد شود.
وی با اشاره به نگرانی شهروندان از نصب دکل‌های مخابراتی در اماکن مسکونی و عمومی اظهار داشت: شهرداری باید از اعطای مجوز به نصب دکل خودداری کند و موارد نیز از طریق مراجع قانونی پیگیری شود.
رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر کرمان نیز با اشاره به طرح خسارات دکل‌های مخابراتی از دوره سوم شورا گفت: با مخالفت شدید شهروندان با نصب دکل‌ها در منازل مسکونی، نصب دکل‌ها به پارک‌ها منتقل شد.
زهرا ایرانمنش با بیان این‌که در ادامۀ موضع‌گیری‌ها، نصب دکل‌ها را به مدارس شهر منتقل کرد، افزود: درخواست می‌شود شورای اسلامی شهر با نصب دکل در مدارس مخالفت کرده و در راستای حفظ سلامت شهروندان و کودکان تلاش کند.
وی هم‌چنین با اشاره به دیدار هفتۀ گذشتۀ اعضای شورا با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان اظهار داشت: نگاه متفاوت نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان به مساجد، باعث شد مسجد امام به‌عنوان مرکز فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی شهر کرمان مورد توجه شورای اسلامی شهر و شهرداری قرار گیرد.

همۀ نهادها در راستای توسعۀ صنعت گردشگری گام بردارند
رییس کمیسیون اجتماعی، جوانان و ورزش شورای اسلامی شهر نیز نصب دکل‌های مخابراتی در اماکن مسکونی و عمومی را عامل نگرانی شهروندان دانست و تأکید کرد: با توجه به روند روبه‌رشد آپارتمان‌نشینی در شهر کرمان و نیاز شهروندان به فضاهای تفریحی، باید از نصب دکل به‌طور جدی خودداری شود.
علی بهرامی هم‌چنین با طرح این سوال که درآمد شهر کرمان در آینده از چه طریقی خواهد بود، افزود: گردشگری، می‌تواند مهم‌ترین منبع مالی شهر باشد؛ بنابراین، ضروری است همۀ نهادها در راستای توسعۀ این صنعت گام بردارند.
وی با اشاره به ارزش بازار تاریخی کرمان گفت: بازار، دارای بنیاد اقتصادی، تاریخی و فرهنگی است؛ بنابراین، شهرداری نباید با اعطای بیش از حد پروانۀ تجاری در مرکز شهر، بنیاد اقتصادی بازار را با مشکل روبه‌رو کند.
بهرامی با بیان این‌که 60 درصد شهر کرمان وقفی است و نیازمند هزینۀ اوقاف به عنوان مالک بیشتر اراضی شهر است، افزود: نهادهایی که وظیفۀ گردشگری خود را در ایام نوروز روی دوش شهرداری انداختند و یا سازمان‌هایی که در حوزۀ تبلیغات دینی فضای شهری در ماه رمضان ورود نکردند، در انجام مسئولیت اجتماعی خود کوتاهی می‌کنند.
وی جابه‌جایی آرامستان کرمان را نیز ضروری دانست.
بهرامی گفت: طبق مصوبۀ کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، حیاط مدارس به‌عنوان پارکینگ در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا افزود: هم‌چنین پیشنهاد می‌شود مساجد و تکایا با مساعدت شهرداری در ساخت و تجهیز سرویس‌های بهداشتی مشارکت کنند.
بهرامی ورود شورا به مسائل کلان شهر کرمان را ضروری دانست و گفت: شورای شهر و شهرداری با استفاده از نظر کارشناسان و مشاوران، طرحی جامع در راستای حل مشکلات کلان‌شهر کرمان تهیه کنند.
علی‌اکبر مشرفی، عضو شورا اسلامی شهر کرمان نیز با بیان این‌که توسعۀ فیبر نوری، نیاز به نصب دکل را کاهش می‌دهد، گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری با الگو گرفتن از شهرهای بزرگ، آیین‌نامۀ مدونی برای حل این معضل تهیه کنند.
این عضو شورا هم‌چنین با اشاره به خشک‌ شدن شمشادهای بولوار فارابی گفت: شهرداری با کارِ کارشناسی برای جلوگیری از تخریب فضای سبز شهر کرمان تمهیداتی بیندیشد.
رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و حاشیه‌نشینی شورا نیز از برگزاری جلسات متعدد این کمیسیون با معاونت‌های خدمات شهری و شهرسازی شهرداری خبر داد و خاطرنشان کرد: از ابتدای خردادماه و براساس قانون حفظ و گسترش فضاهای سبز شهری، مأموران بازدید مناطق چهارگانه سبزینگی فضاهای خصوصی و عمومی شهر را بررسی می‌کنند.
رامین ارجمند کرمانی با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون ماده هفت شهرداری افزود: هم‌چنین ارایۀ گزارش این کمیسیون و اخذ تعهد در قبال حفظ فضای سبز و درختان در صدور پروانۀ ساختمانی تأثیر خواهد داشت.
عضو دیگر شورای اسلامی شهر نیز با انتقاد از عدم تغییر فضای شهری در ماه مبارک رمضان گفت: شهرداری برای تناسب فضای شهری با مناسبت‌های ملی و مذهبی تلاش کند.
منصور ایرانمنش هم‌چنین افزود: طرح افزایش لوایح درآمدی از ابتدای سال‌جاری اجرا شده و لازم است شهرداری کرمان گزارشی از درآمدهای خود در این زمینه را به شورای شهر ارایه دهد.

ضرورت تهیۀ یک برنامۀ راهبردی برای بافت تاریخی شهر
رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر نیز با اشاره به برگزاری جلسۀ این کمیسیون بدون حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: این جلسه در راستای جلوگیری از موازی‌کاری شهرداری و میراث فرهنگی، در پروژۀ احیای محله و بازار قلعه‌محمود تشکیل شد.
سیدمحمدرضا میرحسینی با بیان این‌که پیشنهاد شد اطلاعات مرمت پلاک به پلاک این بازار به شورای اسلامی شهر ارایه شود، افزود: مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگان نهادهای مسئول و مشاوران و کارشناسان مربوط تشکیل شود تا طرح‌های بافت تاریخی را پس از جمع‌بندی به دستگاه‌های اجرایی ارسال کنند.
وی نظارت میراث فرهنگی بر مرمت این مجموعۀ تاریخی را ضروری دانست و تأکید کرد: باید یک برنامه راهبردی با دید کلان برای بافت تاریخی شهر کرمان تهیه و از سوی میراث فرهنگی بررسی و پیگیری شود.
میرحسینی با اشاره به لزوم تهیۀ طرح جامع حفظ و احیای بافت تاریخی ازسوی میراث فرهنگی اظهار داشت: در راستای حفظ معماری سنتی و هم‌چنین ایجاد کاربری جدید، پیشنهاد می‌شود جلسۀ دیگری برای تهیه و ارایۀ بستۀ تشویقی احیا و باززنده‌سازی این منطقه از شهر تشکیل شود.