چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 639 تاریخ: 1397/09/06 صفحه: 1
معصوم‌زاده، متخصص طب سنتی و رییس کمیسیون بهداشت شورا:
ورزش مکانیزمی است که هوشمندانه تمام مواد اضافی را از بدن دفع می‌کند

اشاره: ورزش، به‌ویژه ورزش همگانی و جمعی، تأثیر زیادی در پیشگیری از بیماری‌ها و هم‌چنین ایجاد نشاط و شادابی در افراد دارد.
دکتر ماه‌بانو معصوم‌زاده، متخصص طب سنتی و رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر کرمان معتقد است: «ورزش در کنترل خشم و افزایش تمرکز نیز تأثیر زیادی دارد و کسانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار می‌گیرند.
برای آگاهی از فواید ورزش‌کردن، با خانم دکتر معصوم‌زاده، به گفت‌و‌گو نشستیم.
• خانم دکتر! ورزش چگونه از بروز بیماری‌ها پیشگیری می‌کند؟
در مراحل اولیه، چندین راه برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها ورزش است. زمانی که ورزش می‌کنیم، ضربان قلب بالا رفته و به‌دنبال آن قُطر عروق افزایش و سپس کاهش می‌یابد؛ باز و بسته‌شدن عروق باعث می‌شود، چربی و مواد زایدی که در جدارۀ عروق رسوب کرده‌اند، از راه کلیه و کبد دفع شوند که این اتفاق از بروز سکته‌های مغذی و قلبی جلوگیری می‌کند و جداره‌های عروق را محکم می‌کند. ورزش مکانیزمی است که هوشمندانه تمام مواد و عناصر اضافی را از بدن دفع می‌کند.

• هنگام ورزش چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟
فشار خون بالا می‌رود و به‌دنبال آن مکانیزم‌های کاهندۀ فشارخون در بدن به‌کار می‌افتند؛ بنابراین، سیستم بدن به‌گونه‌ای است که هنگام مواجه با بالا رفتن فشارخون در هنگام ورزش، با آن مقابله می‌کند و از افزایش فشارخون جلوگیری می‌کند؛ ضمن این‌که باعث استحکام و ذخیرۀ بیشتر کلسیم در استخوان‌ها می‌شود.
هم‌چنین در صورتی که ورزش نیم‌ساعت تا 45 دقیقه طول بکشد، می‌تواند با ایجاد مکانیسم خاص در بدن، از بروز بیماری‌های خطرناک جلوگیری کند و ضربان قلب را 30 درصد افزایش دهد.
ازسوی دیگر چون ورزش کبد را تصفیه می‌کند، از ریزش مو جلوگیری کرده و پوست و چشم را شفاف می‌کند؛ ضمن این‌که احتمال بروز بیماری‌های چشم و سینوزیت را کاهش داده و بیماری‌های ریوی را تسکین می‌دهد.
ورزش در کنترل خشم و افزایش تمرکز نیز تأثیر زیادی دارد و ثابت‌شده کسانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار می‌گیرند که این مزیت‌ها را در هیچ‌چیز جز ورزش نمی‌توان یافت.

• ورزش به‌صورت همگانی و جمعی چه مزیتی دارد؟
به‌طور حتم ورزش‌های همگانی مزیت بیشتری دارند؛ چراکه در این حالت قوای محرکۀ ذهن تحریک شده و انگیزۀ بیشتری برای ورزش کردن ایجاد می‌شود و فرد خوشحال‌تر و شاداب‌تر خواهد شد؛ بنابراین، ورزش‌های جمعی حتی اگر سبک و ساده باشند، در سلامت جسم و روان تأثیر شگرفی خواهند داشت؛ به‌خصوص اگر این فعالیت، در فضای باز انجام شود.

• سخن آخر.
ترویج ورزش در جامعه، بیش از 50 درصدِ بیماری‌ها را کاهش می‌دهد و زمینۀ شادابی و نشاط را در جامعه فراهم می‌کند.
به امید روزی که در اوقات مختلف شبانه‌روز شاهد ورزش‌کردن جمعیت‌های متنوعی باشیم و امیدواریم رسانه‌ها نیز در ارتقای فرهنگ ورزش همگانی مؤثر واقع شوند.