چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 639 تاریخ: 1397/09/06 صفحه: 1
در نخستین جلسۀ کمیسیون خدمات شهری شورا؛
موضوع سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب بررسی می‌شود


صبح روز سه‌شنبۀ هفتۀ جاری، شهردار کرمان به‌همراه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیرکل دامپزشکی استان کرمان، از پناهگاه سگ‌های بدون صاحب بازدید کردند.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرمان، در حاشیۀ این بازدید در گفت‌و‌گو با خبرنگار کرمان‌شهر گفت: در بازدید امروز مقرر شد در نخستین جلسۀ کمیسیون خدمات شهری که با حضور نماینده‌های سازمان مردم‌نهادی که در رابطه با نگهداری سگ‌های بدون صاحب فعالیت دارد، نماینده شهرداری و نماینده دامپزشکی، موضوع سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب بررسی و جمع‌بندی شود.
علی خدادادی افزود: موضوعی که در بازدید از پناهگاه سگ‌های بدون صاحب مطرح شد، واگذاری صفر تا صد کار سامان‌دهی این سگ‌ها به همین سازمان مردم‌نهاد بود که این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.
وی در خصوص معضلاتی که سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان برای شهروندان ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: برای سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب، درنهایت براساس نظر کارشناسان و استانداردهایی که اداره‌کل دامپزشکی اعلام می‌کند، عمل خواهیم کرد.

• در نظر گرفتنِ صلاح شهروندان در اولویت است
رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر کرمان نیز در حاشیۀ این بازدید در گفت‌و‌گو با خبرنگار کرمان‌شهر گفت: در زمینۀ سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب، قطعاً صلاح جامعۀ انسانی اولویت دارد.
ماه‌بانو معصوم‌زاده با بیان این‌که مسأله‌ای که وجود دارد، خروج سگ‌ها از سکونت‌گاه‌های انسانی است، گفت: حرکت‌های سگ‌ها جمعی است، تعداد سگ‌ها در شهر زیاد شده، و ترس و اضطرابی که سگ‌ها در جمعیت انسانی ایجاد می‌کند، دلایلی است که ضرورت سامان‌دهی و خروج سگ‌های بدون صاحب از سکونت‌گاه‌های انسانی را بیشتر می‌کند.
وی افزود: البته این موضوع، صورت‌مسألۀ ماست، اما برای حل مسأله، باید ببینیم قانون چه می‌گوید که طبق قانون، ایجاد محل نگهداری و جمع‌آوری سگ‌ها از سطح شهر، به‌عهده شهرداری است، عقیم‌سازی، پاک‌سازی و گندزدایی، باید توسط دامپزشکی انجام شود و غذارسانی و تیمار هم، توسط سازمان‌های مردم‌نهاد انجام می‌شود.
رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به بازدید از محل نگهداری سگ‌های بدون صاحب گفت: مقرر شد تمام موارد قانونی را روی میز بگذاریم، از تجربیات شهرهای موفق مثل یزد و زرند هم استفاده کنیم، و درنهایت به جمع‌بندی برسیم که چه کاری درست است و آیا این سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند حدود 17 هزار قلاده سگ را که معضلاتی برای شهروندان ایجاد کرده‌اند، از جمعیت انسانی جدا کرده و آن‌ها را به خوبی نگهداری کنند و آیا قانون هم همین را می‌گوید؟
معصوم‌زاده تأکید کرد: اما به هر حال باید به هدف جداشدن سگ‌ها از جوامع انسانی برسیم.
وی با اشاره به مشکلاتی که سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان برای مردم ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: نمی‌خواهیم خلاف قانون عمل کنیم، اما براساس قانون، در نظر گرفتن صلاح شهروندان در اولویت قرار دارد.
رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر کرمان افزود: قطعاً جوامع انسانی را در نظر می‌گیریم و بر این اساس به هر جمع‌بندی که برسیم، با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد اجرا می‌کنیم.

• باید چاره‌ای اساسی اندیشید
رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر کرمان هم در گفت‌و‌گو با کرمان‌شهر، با بیان این‌که شهرداری کرمان در زمینۀ عقیم‌سازی و نگهداری سگ‌های بدون صاحب کار خوبی انجام داده است، گفت: اما جمعیت سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان رو به افزایش است و باید برای این معضل چاره‌ای اساسی اندیشید.
سیدمحمدرضا میرحسینی با اشاره به این‌که محل نگهداری سگ‌های بدون صاحب، حدود 2000 قلاده سگ ظرفیت دارد که می‌تواند حداکثر تا دو برابر افزایش پیدا کند، گفت: این امکان، جواب‌گوی نیاز شهر نیست و اکنون به‌دلیل وجود سگ‌های بدون صاحب در سطح شهر، امنیت و سلامت و هم‌چنین آسایش و آرامش مردم در خطر است.
وی افزود: طبق آمار سازمان مردم‌نهاد دوست‌دار حیوانات، جمعیت سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان، 17 هزار قلاده است که آماری نگران‌کننده به نظر می‌رسد.
میرحسینی با بیان این‌که شهرداری سگ‌های بدون صاحب را جمع‌آوری می‌کند و ماهانه نیز مبلغ زیادی برای نگهداری و عقیم‌سازی آنان هزینه می‌کند، گفت: سگ‌ها پس از عقیم‌سازی، مجدد رهاسازی می‌شوند که موجب می‌شود به جمعیت سگ‌های بدون صاحب در شهر کرمان اضافه شود.
وی افزود: شهرداری برای حل این معضل، نیرو و امکانات خود را به‌کار گرفته و هزینه می‌کند، اما جواب‌گو نیست.
میرحسینی ادامه داد: برای حل این معضل، پیشنهاد دادیم بخش خصوصی ورود کند که مقرر شد شنبۀ هفتۀ آینده موضوع در نشست کمیسیون خدمات شهری مورد بررسی قرار گیرد تا اگر به جمع‌بندی رسیدند، محل نگهداری سگ‌های بدون صاحب طی تفاهم‌نامه‌ای به بخش خصوصی واگذار شود و شهرداری کرمان نیز بر کار آن‌ها نظارت داشته باشد.
وی در عین حال تصریح کرد: اما عوض شدن مدیریت، مشکلی را حل نمی‌کند و مشکل اصلی هم‌چنان وجود خواهد داشت.
میرحسینی به نگرانی دامپزشکی استان در رابطه با گزش شهروندان توسط سگ‌های بدون صاحب اشاره کرد و گفت: در صورتی که شخصی مورد گزش سگ ولگرد قرار گیرد، بسیار خطرناک است؛ ضمن این‌که هزینۀ درمان بالایی هم دارد؛ بنابراین، بهتر است دستگاه‌های مرتبطِ با موضوع، با هم‌افزایی، پیش از درمان، پیشگیری کنند.
وی با بیان این‌که قطعاً در خصوص سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب، احساسات دوست‌داران حیوانات را در نظر می‌گیریم، تصریح کرد: اما نمی‌توانیم تمام مسایل واقعی را فدای احساسات این افراد کنیم.

• مهم‌ترین موضوع، حفظ جان و سلامتی و بهداشت انسان‌هاست
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان نیز در این بازدید با بیان این‌که دوست‌دار حیوانات بودن، نشان از انسانیت دارد، گفت: بنابراین، مهم‌ترین موضوع در این راستا حفظ جان و سلامتی و بهداشت انسان‌هاست.
حسین رشیدی در خصوص چگونگی سامان‌دهی سگ‌های بدون صاحب نیز گفت: سگ‌های بدون صاحب، نباید از قلمرو خود به‌ محل دیگری منتقل شوند؛ چراکه در این صورت سگ‌های دیگر جایگزین سگ‌های قبلی شده و به جمعیت سگ‌های بدون صاحب اضافه می‌شود.