چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 639 تاریخ: 1397/09/06 صفحه: 3
در یازدهمین جلسۀ شورای اسلامی شهرستان کرمان؛
مشکلات شهرها و روستاهای شهرستان کرمان در حوزۀ مسکن بررسی شد


یازدهمین جلسۀ شورای اسلامی شهرستان کرمان، با حضور علی بابایی، فرماندار کرمان، زهرا ایرانمنش، رییس شورای اسلامی شهرستان، علی‌اکبر مشرفی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان، علی‌اکبر سلطانی‌نژاد، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان، حجت‌الاسلام اسماعیل‌زاده، امام جمعه باغین، جعفری، شهردار باغین و اعضای شورای اسلامی شهرستان کرمان در مرکز آموزش کشاورزی باغین برگزار شد.

• حل مشکلات مردم؛ یکی از وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا
رییس شورای اسلامی شهرستان کرمان در ابتدای این نشست، با تبریک هفته وحدت و بسیج، گفت: یکی از وظایف شوراهای شهر و روستا، ارتباط نزدیک با مردم و حل مشکلاتی است که شهروندان با آن‌ها در میان می‌گذارند.
زهرا ایرانمنش، با بیان این‌که نشست‌های شورای شهرستان به‌صورت ادواری در شهرهای کوچک و بزرگ کرمان برگزار می‌شود، افزود: هدف از برگزاری این نشست‌ها، هم‌اندیشی نمایندگان شوراهای شهر و روستا در راستای حل معضلات و مشکلات مردم است.
وی با اشاره به مشکلات فراوان مردم در حوزۀ مسکن، بیان کرد: امید می‌رود با حضور مدیرکل بنیاد مسکن، مشکلات مردم در این حوزه مرتفع شود.

• ضرورت مناسب‌سازی راه‌های دسترسی به شهرها و روستاهای شهرستان کرمان
فرماندار کرمان نیز با بیان این‌که اکثر روستاها و بخش‌های کرمان در پنج‌سال گذشته رنگ‌وبویی از آسفالت ندیده‌اند، گفت: علی‌رغم همۀ زحمات، هنوز در برخی نقاط کرمان مشکلات عدیده‌ای در حوزۀ مسکن، آسفالت و مناسب‌سازی راه‌های دسترسی شهرها و روستاها وجود دارد.
علی بابایی با اشاره به حضور 14 نفر نمایندۀ شورای شهرستان و شش‌نفر نمایندۀ بخش در این جلسه گفت: امید می‌رود با همکاری مدیرکل بنیاد مسکن، خروجی این نشست راه‌کارهای عملیاتی برای رفع مشکلات در حوزۀ مسکن باشد.
حجت‌الاسلام اسماعیل‌زاده، امام جمعه باغین نیز با اشاره به استفاده تنها پنج درصد از ظرفیت شهر باغین به‌عنوان گذرگاه استراتژیک و شاه‌راه اقتصادی گفت: باید از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های سرگردان شهرها و روستاهای کرمان در جهت پیشرفت و آبادانی شهرمان استفاده کنیم.

• ارایۀ مشکلات حوزۀ مسکن توسط نمایندگان شورهای اسلامی
در ادامۀ این نشست، نمایندگان شورهای اسلامی شهرستان کرمان در خصوص مشکلات و معضلات مربوط به مسکن به ایراد سخن پرداختند.
حسن یزدی‌زاده، رییس شورای اسلامی شهر باغین با اشاره به مشکل سندهای شهرک هزار واحدی باغین، گفت: از آن‌جاکه واحدهای یادشده، بالای 30 سال ساخت هستند، شهرداری نمی‌تواند برای آن‌ها پایان‌کار صادر کند.
وی افزود: زمین‌های بولوار 9 دی به سمت رفسنجان نیز باید تعیین‌تکلیف شوند و مشخص شود که مسئول واگذاری سند آن‌ها بنیاد مسکن است یا شهرسازی.
یزدی‌زاده هم‌چنین با اشاره به زمین‌های حاشیۀ رودخانه که در طرح جامع مسکونی شهر قرار دارند، گفت: تاکنون بنیاد مسکن برای این زمین‌ها سندی صادر نکرده، ضمن این‌که صدور سندهای ثبتی بافت قدیم باغین نیز بسیار کُند انجام می‌شود و ضروری است این کار تسریع یابد.
قصاب‌زاده، عضو شورای بخش ماهان نیز با بیان این‌که دهیاری‌ها در سال 82 تأسیس شده و نوپا هستند، گفت: در گذشته که دهیاری‌ها وجود نداشتند، صدور پروانۀ ساختمانی به عهده بنیاد مسکن بود و متأسفانه این روال با وجود دهیاری‌ها هم‌چنان ادامه دارد و سبب ایجاد مشکلاتی برای ساکنان روستاها شده است.
وی با اشاره به این‌که طرح هادی پس از ورود به کارگروه معماری و شهرسازی، به دهیاری‌ها اعلام می‌شود، گفت: پس از طی این مراحل، باید از بنیاد مسکن استعلام گرفته شود که کاری زمان‌بر و هزینه‌بر است، که امیدواریم این روند پایان یابد و دهیاری‌ها زیر سایۀ بنیاد مسکن و در حاشیه نمانند.
قصاب‌زاده با اشاره به این‌که سندهای منازل روستاییان دستی است، گفت: طبق ماده 133 مقرر شده بود زمین‌های روستاییان با هزینۀ دفتر رهبری سنددار شوند، اما متأسفانه بنیاد مسکن به ازای هر قصب زمین، یک میلیون و 700 هزار تومان هزینه دریافت می‌کند که برای روستاییان هزینه‌ای کمرشکن است.
وی هم‌چنین به جدا کردن باغ‌ها از طرح هادی اشاره کرد و گفت: پس از جدایی باغ‌ها از طرح، دوباره زمین‌های بیشتری با کاربری باغ به طرح هادی الحاق شد که با اصل طرح تناقض دارد.
فرماندار کرمان با اشاره به کاهش و الحاق باغ به طرح هادی گفت: الحاق به طرح بر اساس خواسته افرادی است که چندین هکتار زمین داشته و آن را تفکیک کرده‌اند.
بابایی گفت: برای الحاق زمین به طرح هادی، بخشدار هر بخش باید در جلسه حضور پیدا کرده و تک‌تک الحاقات به تأیید نمایندۀ فرمانداری و بخشدار برسد که این موضوع در رابطه با حاشیه‌نشینی مطرح و بررسی شده است.
فاطمی‌نیا، نمایندۀ شورای اسلامی شهر زنگی‌آباد نیز با اشاره به مشکلات شهرک فاز دو زنگی‌آباد گفت: طرح زیرسازی و جدول‌گذاری شهرک پیاده شد و ساکنان مبلغی برای اجرای طرح پرداخت کردند، اما متأسفانه به سبب تبدیل‌شدن زنگی‌آباد به شهر، نظارت بنیاد مسکن را از دست داده و با مشکلات زیادی روبه‌رو شدیم.
وی هم‌چنین به وام معیشت اشاره کرد و گفت: از آن‌جاکه این وام برای افرادی در نظر گرفته شده که از وجود ضامن بی‌بهره هستند، تقاضا داریم بنیاد مسکن این وام را زنجیره‌ای کرده و مردم را از نگرانی رهایی دهد.
فاطمی‌نیا، به فعال شدن گسل زنگی‌آباد و وقوع دو زلزله به مرکزیت این شهر نیز اشاره و تأکید کرد: به همین سبب ضروری است از سهمیۀ استان برای مقاوم‌سازی منازل مبلغی به زنگی‌آباد اختصاص یابد.
زندی، نمایندۀ شورای اسلامی جوپار نیز به معضل مسکن مهر اشاره کرد و گفت: 100 واحد مسکن مهر در جوپار ساخته شده که با مشکلات آب، برق، گاز، زیرسازی معابر و آسفالت مواجه هستند.
امیری، نمایندۀ راین نیز شرایط زمین در این شهر را بحرانی بیان کرد و گفت: افزایش قیمت زمین در راین سبب شده بیشتر جوانان راینی دسترسی به زمین نداشته و نتوانند تشکیل خانواده دهند.
عامری، نمایندۀ اختیارآباد با اشاره به وجود تعداد زیادی زمین خالی در شهرک بنیاد مسکن گفت: زمین‌ها مدت‌ها پیش واگذار شده، اما ساخت‌وسازی در آن‌ها صورت نگرفته که تقاضا داریم هرچه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شوند.
نمایندگان شورای شهر ماهان، گلباف، محی‌آباد، چترود، شهداد و کاظم‌آباد نیز مشکلات مشابهی را بیان کرده و خواستار رفع آن‌ها شدند.

• حجم خدمات بنیاد مسکن بسیار بالاست
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان، پس از استماع مشکلات و درخواست‌های نمایندگان شورای شهرستان کرمان گفت: نوع کار بنیاد مسکن با مردم، به‌صورت چهره‌به‌چهره است و ما با تمام مردم در شهرها و روستاها ارتباط داشته و در جریان مشکلات و درخواست‌های آن‌ها قرار داریم.
علی‌اکبر سلطانی‌نژاد با بیان این‌که حجم خدمات بنیاد مسکن بسیار بالاست و در اموری هم‌چون سند، تسهیلات، کمک‌های بلاعوض، الحاقیات و غیره فعالیت داریم، افزود: در جلسۀ امروز چالش خاصی ندیدم و موضوعات مطرح‌شده، اکثراً روتین است و بخش عمدۀ مشکلات مربوط به دهۀ 60 و 70 است.
وی با بیان این‌که ما میراث‌دار مشکلات انباشت‌شده از دهه‌های گذشته هستیم، افزود: بخشی از مشکلات مطرح‌شده، به لطف خدا حل شده و مابقی نیز در دستور کار قرار خواهند گرفت.
سلطانی‌نژاد با بیان این‌که باغین، به‌عنوان شهری کارآمد و اقماری که فاصلۀ بسیار نزدیکی تا کرمان دارد، می‌تواند در حوزۀ مسکن، بخشی از سرریز جمعیت کرمان را حل کند، گفت: این شهر می‌تواند مهاجرپذیر بوده و در آینده پنج هزار نفر را اسکان دهد؛ ضمن این‌که در حوزه‌های حمل‌ونقل و اقتصادی نیز عملکرد خوبی داشته باشد.
وی با بیان این‌که امکانات شهر باغین خیلی بیشتر از شهرک پدر (الله‌آباد) است، گفت: باید ضمن ایجاد جاذبه در باغین، شرایط را به‌گونه‌ای مهیا کنیم تا افرادی که در کارخانه‌های نزدیک به این شهر و نیروگاه برق کار می‌کنند، در باغین اسکان یابند.
مدیرکل بنیاد مسکن با اشاره به این‌که در بخش روستایی چالش‌ها کمتر است، افزود: چالش‌های باغین و سایر شهرها نظیر اختیارآباد عمیق‌تر است که در جلساتی جداگانه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش، به موارد مطرح‌شده در خصوص زلزله و مشکلات ناشی از آن اشاره و بیان کرد: با وجود نبود اعتبار، برای 16 هزار واحد حادثه‌ای، مصوبه گرفته‌ایم و منازل 50 تا 60 درصد روستاهای کرمان مقاوم‌سازی شده‌اند.
سلطانی‌نژاد هم‌چنین به طرح جامع مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در حال ساخت مسکن روستایی هستیم؛ ضمن این‌که مشکل اعطای وام توسط بانک مسکن که نیاز به ارزیابی جداگانه داشت، حل شده و قسط سوم وام گیرندگان برای ادامۀ ساخت‌وساز راحت‌تر از گذشته آزاد می‌شود.
وی به ساخت مسکن مهر انفرادی و مسکن روستایی در ماهان اشاره و بیان کرد: این خانه‌ها از لحاظ کیفیت ساخت‌وساز وضعیت خیلی خوب و مناسبی دارند.
مدیرکل بنیاد مسکن جهت رفع مشکل تسهیلات برای ساخت خانه‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) در گلباف که کاربری باغی دارند، قول مساعد داد و گفت: پرداخت تسهیلات برای ساخت این خانه‌ها با نظر کارشناس و بخشدار عملی خواهد شد.
وی با تأکید بر این‌که تسهیلات و امکانات روستایی را به متقاضیان ساکن در محدودۀ شهر نمی‌توان داد، گفت: پرداخت قیر رایگان برای متقاضیان پیگیری و حل می‌شود.
سلطانی‌نژاد هم‌چنین با اشاره به این‌که در حوزۀ قیر، محدودیت زیادی داریم، گفت: قیمت قیر بالا رفته و دست ما برای اعطای قیر رایگان بسته است، با این حال به مناطقی که ضعیف‌ترند؛ هم‌چون روستاهای گلباف و راین، در زمینۀ قیر رایگان کمک خواهیم کرد.
وی با تأکید بر این‌که دولت برای خدمات زیربنایی مسکن مهر غیر از آب و برق، امکاناتی لحاظ نکرده است، گفت: قیر رایگان برای آن‌ها می‌تواند از طریق راه و شهرسازی جذب شود.