چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 637 تاریخ: 1397/07/10 صفحه: 1
در دیدار اعضای کمیسیون گردشگری شورا با مدیران میراث فرهنگی بیان شد:
تعامل کم‌نظیر شهرداری با اداره‌کل میراث فرهنگی
به مناسبت هفته‌ی گردشگری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان به‌همراه اعضای کمیسیون گردشگری و اصناف شورا، با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و معاونان وی دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمد فرشاد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این دیدار ضمن تبریک هفته‌ی گردشگری، با اشاره به وظایف مشترک شورای اسلامی شهر، شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمینه‌ی گردشگری گفت: در این دوره از شورای اسلامی شهر، بنا بر این گذاشته شد که به مقوله‌ی گردشگری بیشتر توجه شود.
وی تأکید کرد: در این دوره باید با هم‌اندیشی کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کمیسیون گردشگری شورا و همکاران مرتبط با موضوع گردشگری در شهرداری کرمان، طرح‌هایی در زمینه‌ی احیای بافت تاریخی و زنده کردن ظرفیت‌های موجود در این بخش و برنامه‌ریزی برای بالا بردن آگاهی شهروندان در رابطه با گردشگری و حفظ میراث فرهنگی و هم‌چنین شناساندن کرمان در سطح ملی و بین‌المللی، تهیه و اجرا شود.
وی با اشاره به تدوین طرح جامع بافت تاریخی گفت: باید طرح‌ها و برنامه‌های شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمینه‌ی بافت تاریخی بررسی و مسایل مشترک طرح‌ها استخراج و عملیاتی شود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان هم‌چنین بر ورود بخش خصوصی در زمینه‌ی به‌سازی اماکن گردشگری تأکید کرد و گفت: در این زمینه شهرداری کرمان تسهیلات مطلوبی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته است.

معرفی محله‌ی نمونه‌ی بافت تاریخی
محمدرضا معین‌زاده میرحسینی، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر کرمان نیز ضمن تبریک هفته‌ی گردشگری، به رویکرد شورای اسلامی شهر کرمان در دوره‌ی جدید نسبت به حوزه‌ی گردشگری اشاره کرد و گفت: به همت دستگاه‌های مرتبط با گردشگری، به‌ویژه معاونت گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اتاق بازرگانی و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مربوط، برنامه‌های مختلفی برای رونق گردشگری شهر کرمان طراحی کرده‌ایم.
وی با بیان این‌که محدوده‌ی بافت تاریخی شهر کرمان وسیع است، گفت: به همین دلیل پیشنهاد کردیم یک محور گردشگری برای شهر کرمان تعیین و امکانات مورد نیاز گردشگران در این محور به‌سازی شود.
میرحسینی پیگیری برای به‌سازی بازار قلعه‌محمود را از دیگر اقدامات کمیسیون گردشگری و اصناف شورا برشمرد و گفت: شناسایی یکی از محله‌های مستعد در بافت تاریخی شهر کرمان و به‌سازی آن به‌عنوان محله‌ی نمونه‌ی بافت تاریخی نیز در دستور کار قرار دارد.

فعالان دولتی و غیردولتی حوزه‌ی گردشگری از یک نوع نگرش برخوردار باشند
حسن چناریان، عضو کمیسیون گردشگری و اصناف شورا نیز با تأکید بر این‌که افراد و نهادهای مؤثر در زمینه‌ی گردشگری باید از یک نوع نگرش برخوردار باشند، تصریح کرد: وجود نگرش‌های متفاوت در رابطه با بافت تاریخی و گردشگری، موجب شده اکنون در شهر کرمان، با یک بافت تاریخی مخروبه مواجه باشیم.
وی افزود: اگر بخواهیم بافت تاریخی شهر کرمان را در شأن دیار کریمان و مردم کرمان به‌سازی کنیم، باید تمام دستگاه‌ها و به‌ویژه مردم با یک‌دیگر و دستگاه‌ها همراه باشند.

جلوگیری از تخریب خانه شهر از اجرای هر پروژه‌ای ارزشمندتر بود
علی بهرامی، نایب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان و دیگر عضو کمیسیون گردشگری شورا نیز با بیان این‌که در گذشته همواره بین شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقابل وجود داشته است، گفت: کمیسیون گردشگری شورا، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را متولی میراث فرهنگی و گردشگری می‌داند و همواره در کنار این اداره‌کل خواهد بود.
وی افزود: در این دوره باید تاریخ‌ساز باشیم و هر پروژه‌ای –حتی پروژه‌های در دست اجرا- که به میراث فرهنگی شهر ما ضربه می‌زند، تعطیل کنیم.
بهرامی در همین رابطه بیان کرد: به‌طور مثال این‌که جلوی تخریب خانه شهر گرفته شد، از ساخت و اجرای هر پروژه‌ای ارزشمندتر بود.
وی هم‌چنین با بیان این‌که کرمان علی‌رغم دارا بودن ظرفیت‌های زیاد در زمینه‌ی گردشگری، اما موقعیت مطلوبی در این زمینه ندارد، گفت: فاصله‌ی زیاد شهر و استان کرمان با مراکز جمعیتی ازجمله پایتخت، موجب شده تاکنون در زمینه‌ی گردشگری چندان موفق نباشیم.
بهرامی افزود: در این راستا، شورای اسلامی شهر و شهرداری در کنار اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود تا گردشگری شهر کرمان رونق یابد.
وی هم‌چنین از مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی خواست برای سامان‌دهی وضعیت گردشگری در شهر کرمان، با مدیریت گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان همکاری کنند.

تدوین طرح تفضیلی ویژه‌ی بافت تاریخی
رامین ارجمند کرمانی، دیگر عضو کمیسیون گردشگری شورا نیز معماری و شهرسازی را مرتبط با گردشگری دانست و گفت: به‌سازی بافت تاریخی شهر کرمان، می‌تواند در هویت، فرهنگ و ساختارهای فرهنگی اجتماعی ما تأثیرگذار باشد.
وی با بیان این‌که متأسفانه توسعه‌ی افقی شهر کرمان به بافت تاریخی این شهر ضربه زده است، تصریح کرد: ساخت شهرک‌های مختلف در حاشیه‌های شهر کرمان، موجب شده مرکز و بافت تاریخی شهر از سکنه خالی شود و مشکلات اجتماعی نیز به‌همراه داشته باشد.
راجمند کرمانی هم‌چنین از تدوین طرح تفضیلی ویژه‌ی بافت تاریخی خبر داد و گفت: کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز باید نظرات خود را در رابطه با این طرح اعلام کنند.
وی نسبت به همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رابطه با نظام برنامه‌ریزی و عملیاتی شدن آن اعلام آمادگی کرد.

ضرورت همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری
محمدعلی جوشایی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان هم در این دیدار ضمن تبریک هفته‌ی گردشگری گفت: اعضای کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر کرمان در رابطه با مسایل مربوط به گردشگری، بسیار حساس و پیگیر هستند و همواره دلسوزانه مسایل مربوط به گردشگری را پیگیری می‌کنند.
وی خواستار همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان شد و گفت: درخواست می‌کنم با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان همکاری کنید تا بتوانیم به بهترین وجه به وظیفه‌ی خود در این زمینه عمل کنیم.
جوشایی نصب تابلوهای دوزبانه‌ی اماکن گردشگری و تابلوهای راهنما، اضافه کردن سرویس‌های بهداشتی در سطح شهر و به‌سازی محور گردشگری را ازجمله وظایفی دانست که معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در دستور کار دارد.


با رونق گردشگری نیازی به اشتغال‌زایی نداریم
غلام‌رضا فرخی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز با بیان این‌که باید در زمینه‌ی به‌روزرسانی زیرساخت‌ها در حوزه‌ی گردشگری تلاش کنیم، گفت: متأسفانه زیرساخت‌های گردشگری در استان و شهر کرمان بسیار ضعیف است و به‌طور مثال از نظر ریلی و هواپیمایی، وضعیت مناسبی نداریم.
وی تصریح کرد: متأسفانه بعضی مدیران در برخی شهرستان‌ها برای تخریب اماکن تاریخی از ما مجوز درخواست می‌کنند؛ درحالی‌که حاضر نیستند به‌جای تخریب، برای مرمت آن بنا، اعتبار و بودجه در نظر بگیرند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این‌که در استان کرمان هر روز یک محوطه‌ی تاریخی پیدا می‌شود، گفت: اگرچه پیدا شدن این محوطه‌‌های تاریخی نعمت است، اما وقت و انرژی ما را می‌گیرد و مجبوریم به‌جای پرداختن به مباحث مربوط به گردشگری، به‌دنبال مرمت و نگهداری از این آثار و محوطه‌های تاریخی باشیم.
فرخی هم‌چنین تصریح کرد: متأسفانه حتی برخی از جوانان کرمانی، هنوز بازار تاریخی کرمان را ندیده‌اند؛ بنابراین، باید برای جذب جوانان به بازدید از آثار تاریخی ازجمله بازار بزرگ کرمان، در مکان‌های تاریخی برنامه‌های شاد و مفرح اجرا کنیم.
وی افزود: این اقدام موجب می‌شود جوانان با حضور در این برنامه‌ها، از طریق فضای مجازی، برای شناساندن کرمان در سطح ملی و بین‌‌المللی اقدام کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: اگر صنعت گردشگری در شهر و استان کرمان رونق یابد، دیگر نیازی به اشتغال‌زایی در حوزه‌های دیگر نداریم.
فرخی هم‌چنین با بیان این‌که کرمان به یک شهرداری ویژه‌ی بافت تاریخی نیاز دارد، به مشکلات اهالی ساکن در محدوده‌ی قلاع دختر و اردشیر اشاره کرد و گفت: متأسفانه سال‌هاست که اهالی این محدوده معطل مانده‌اند؛ بنابراین، باید هرچه سریع‌تر برای رفع مشکل شهروندان در این منطقه، چاره‌اندیشی کنیم.

تعامل کم‌نظیر شهرداری با اداره‌کل میراث فرهنگی در دوره‌ی جدید مدیریت شهری
محسن روحی، معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز با اشاره به تعامل بسیار مطلوب شهرداری کرمان با اداره‌کل میراث فرهنگی استان در دوره‌ی جدید مدیریت شهری گفت: دوره‌ی جدید مدیریت شهری، نخستین دوره‌ای است که شاهد تعامل بسیار مطلوب شهرداری کرمان با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هستیم.
وی افزود: همکاری شهردار کرمان با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، بسیار مطلوب است؛ ضمن این‌‌که آقای مهندس عالم‌زاده، شهردار کرمان، خودشان نیز در زمینه‌ی مسایل مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری دغدغه دارند و وقت می‌گذارند.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: آقای مهندس عالم‌زاده، فردی متخصص است؛ ضمن این‌که اعضای شورای اسلامی شهر کرمان نیز هر یک در حوزه‌های مختلف دارای تخصص هستند.
روحی به حضورش در جلسات کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر کرمان اشاره کرد و گفت: تمام مواردی که در کمیسیون گردشگری شورا مصوب می‌شود، پیگیری می‌کنیم.
وی از در نظر گرفتن اعتبار توسط شهرداری کرمان جهت مطالعه‌ی بافت تاریخی ابراز خوشنودی کرد و گفت: کار مهم دیگری که در 30 سال اخیر مغفول مانده بود، اما اکنون شورای اسلامی شهر و شهرداری کرمان پیگیر آن هستند، تدوین ضوابط سیما و منظر شهری است.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: در سال‌های اخیر هویت شهر کرمان با اجرای نماهای عجیب مخدوش شده است که خوشبختانه با تدوین ضوابط سیما و منظر شهری، جلوی این وضعیت گرفته می‌شود.
روحی هم‌چنین از همکاری تنگاتنگ اداره‌کل میراث فرهنگی با شورا و شهرداری کرمان برای مرمت خانه شهر خبر داد.