چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 628 تاریخ: 1397/03/01 صفحه: 2
با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی؛
خانه‌ی گفتمان شهر و معماری کرمان افتتاح شد
با حضور معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، خانه‌ی گفتمان شهر و معماری کرمان افتتاح شد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، در این آیین که شهردار کرمان، مدیرکل راه و شهرسازی استان، برخی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان و جمعی از متخصصان معماری و شهرسازی حضور داشتند، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در نظام شهری، به امنیت و ایمنی به‌عنوان یک کیفیت کم‌تر توجه شده است، گفت: اجرای طرح بازآفرینی، امنیت و ایمنی را به شهرها بازگردانده است.
محمدسعید ایزدی افزود: با اجرای طرح بازآفرینی شهری، به حلقه‌های مفقوده‌ی کیفیت شهری که در دوره‌های گذشته کم‌تر مورد توجه بود، توجه جدی شده است.
وی با بیان این‌که نبود تخصص شهری در گذشته، موجب ناامنی و تاب‌آوری پایین در شهرها شده است، تصریح کرد: در گذشته به‌دلیل نداشتن درک صحیح، بنیان‌های شهری به‌درستی شناخته نشده بود؛ بنابراین، اکنون به‌دلیل عدم تاب‌آوری شهرها، با یک حادثه، شاهد آسیب جدی در شهرها هستیم که ناشی از بی‌توجهی به کیفیت‌هاست.
ایزدی در همین راستا به وجود آثار تاریخی باارزش در شهر کرمان اشاره کرد و گفت: بسیاری از آثار و ابنیه‌ی تاریخی شهر کرمان با رویکرد سوداگرایانه‌ی بازار زمین و املاک از بین رفته است.
وی افزود: باید با احیا و مرمت، باقی‌مانده‌ی آثار تاریخی این شهر را حفظ کرد و حیات را به آن‌ها برگرداند.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که طرح‌های تفضیلی و جامع شهری، در نسل‌های ابتدایی عمر خود مزایایی داشته‌اند، گفت: اکنون، زمان تجدید نظر اساسی این طرح‌ها رسیده است؛ بنابراین، نظام طرح‌ریزی شهری در تمام شهرها به‌طور جدی در دستور کار است.
ایزدی تأکید کرد: در طرح‌های جامع و تفضیلی، به کیفیت کم‌تر توجه می‌شود که این مهم باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد.
وی هم‌چنین گفت: اجرای طرح بازآفرینی شهری، تعیین پهنه‌های گسل و مراقبت از عرصه برای ایجاد امنیت، از هفته‌ی گذشته در شهر کرمان آغاز شده است.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بر تشکیل گروه‌های دیدبان در شهرها نیز تأکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی برای رسیدن به نظامی هدفمند و سیستمی پاسخ‌گو، از این دیده‌بان‌ها حمایت می‌کند.
ایزدی با بیان این‌که خانه‌ی گفتمان و معماری استان کرمان باید دیدبان این شهر باشد، تأکید کرد: باید گروه‌هایی را به دیدبانی تشویق کرد تا این افراد با نظارت بر شهرها، دولت و مدیریت شهری را در راستای مراقبت از شهرها کمک کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفتمان‌سازی را یکی از راه‌حل‌های مهم برای نجات شهرها دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی با ابزارهای موجود، از گفتمان‌سازی با محوریت جامعه‌ی تخصصی، دولت و مدیریت شهری حمایت می‌کند.
• در بازآفرینی شهری، زلزله نباید فراموش شود
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این آیین با بیان این‌که 1100 دستگاه شتاب‌نگار در کشور وجود دارد که 11 هزار زلزله را طی 40 سال گذشته ثبت کرده است، گفت: از لرزه‌های ثبت شده توسط دستگاه‌های شتاب‌نگار، 1200 لرزه مربوط به استان کرمان بوده است.
محمد شکرچی‌زاده استان کرمان را زلزله‌خیزترین استان کشور دانست و تأکید کرد: در بازآفرینی شهری، زلزله نباید فراموش شود.
وی افزود: در بازسازی‌های شهری، تاب‌آوری در مقابل زلزله باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: عامل‌های تاب‌آورانه در شهر و محل زندگی، نباید به‌دلیل توسعه‌ی صنعت و تکنولوژی از بین برود.
شکرچی‌زاده هم‌چنین از تأسیس دفتر منطقه‌ای در زمینه‌ی تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله در کرمان خبر داد و گفت: باید ارتباط این دفتر با خانه‌ی گفتمان شهر و معماری استان حفظ شود.
• هویت معماری و شهرسازی گذشته‌ی مردم کرمان، دچار آشفتگی شده است
شهردار کرمان هم در این آیین با بیان این‌که امروزه هویت معماری و شهرسازی گذشته‌ی مردم کرمان، دچار آشفتگی شده و این هویت به‌سوی ناامنی و ناپایداری رفته است، تصریح کرد: متأسفانه برخی از آثار تاریخی شهر کرمان از بین رفته که البته تخریب بخشی از این آثار، به‌دلیل زلزله‌ی سال 60 بوده است،
سیدمهران عالم‌زاده افزود: پس از زلزله نیز به این آثار توجه نشد تا این‌که به مخروبه تبدیل و سپس توسط لودرها جمع‌آوری شدند.
شهردار کرمان هم‌چنین بزرگ‌ترین تهدید شهر کرمان را سطح 13 هزار هکتاری و گسترده‌ی این شهر با جمعیت حدود 650 هزار نفری دانست و گفت: این وضعیت خدمت‌رسانی را با مشکل مواجه کرده است.
وی با بیان این‌که افزایش جمعیت، خدمت‌رسانی را که تقریباً به شرایط مطلوبی رسیده، کاهش می‌دهد و با درآمد ناپایدار شهرداری کرمان، خدمت‌رسانی در سطح گسترده ممکن نیست، گفت: جامعه‌ی دانشگاهی و متخصصان باید در خصوص حل این معضل راه‌کار ارایه کنند.
شهردار کرمان هم‌چنین از تشکیل شورای مشورتی معماری و شهرسازی در شهرداری کرمان خبر داد و گفت: تاکنون، با حضور متخصصان دانشگاهی در این شورا، برای معماری و شهرسازی کرمان تصمیم‌های خوبی گرفته شده است.
عالم‌زاده به افتتاح خانه‌ی گفتمان معماری و شهرسازی استان هم اشاره کرد و گفت: احیای این خانه، بازگشت بخشی از فرهنگ کهن مردم کرمان است که امروز به مکانی برای گفتمان متخصصان تبدیل شده است.
وی هم‌چنین از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرد در زمینه‌ی بازآفرینی، معماری و شهرسازی، نگاه ویژه و حمایتی به شهر کرمان داشته باشد.