چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 588 تاریخ: 1396/04/20 صفحه: 1
گفتگو با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان
کرمان بهشت معادن ایران است
مهندس مهدی حسینی نژاد کم‌تر از یک سال است که به سمت مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان منصوب‌شده ولی پیش از انتصاب به‌عنوان عالی‌ترین مقام استان در حوزه صنعت و معدن، تقریباً در بیش‌تر حوزه‌های کلیدی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مسئولیت داشته و با موضوعات مرتبط این حوزه کاملاً آشناست. ایشان سال‌ها به‌عنوان معاون امور معادن و صنایع معدنی و پیش‌تر از آن مدت‌ها به‌عنوان معاون امور صنایع سازمان صنعت معدن و تجارت مسئولیت داشته است.
مناسبت تقویمی صنعت و معدن، برگزاری همایش صنعت، معدن فرصت‌ها و چالش‌ها و همچنین پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن در کرمان، هفته‌ی گذشته را تبدیل به یک هفته‌ی سراسر معدنی کرد. موضوعی که برای استان کرمان که به یقین مهم‌ترین استان معدنی کشور است موضوع چندان عجیبی نیست؛ به همین مناسبت در گفت‌وگویی کوتاه با مهندس حسینی‌نژاد گفت‌وگو کردیم.

• جناب مهندس! بخش معدن در استان زرخیز کرمان از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و استان کرمان در همه‌ی شاخص‌های مرتبط با بحث معادن یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود؛ به‌عنوان مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان در مورد توانمندی‌های استان در حوزه‌ی معادن، اطلاعاتی در اختیار خوانندگان نشریه کرمان شهر قرار دهید.
همان‌طور که می‌دانید از استان کرمان به‌عنوان بهشت معادن ایران نام برده می‌شود و دلیل این نام‌گذاری هم‌ظرفیت‌های کم‌نظیر و گاهی بی‌نظیر این استان در بخش معدن است. در استان کرمان سالانه بیش از 63 میلیون تن مواد معدنی مختلف استخراج می‌شود؛ همچنین بیش از 36 درصد از وصول حقوق دولتی هم در استان کرمان صورت می‌گیرد و بنابراین باید عرض کنم حدود سی درصد فعالیت‌های معدنی کشور در استان کرمان صورت می‌گیرد؛ بنابراین عنوان بهشت معادن برای استان کرمان عنوانی بامسما است.

• بیش‌تر چه مواد معدنی از معادن استان کرمان استخراج می‌شود؟
حدود 84 درصد از مجموع 5 میلیارد و هشت‌صد میلیون تن مواد معدنی استخراج‌شده از معادن استان کرمان به چهار ماده‌ی معدنی مس، سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و کرمیت اختصاص دارد.

• موضوعی که همیشه در حوزه‌ی معدن در استان کرمان مطرح بوده، بحث خام فروشی مواد معدنی است؛ برای ایجاد ارزش‌افزوده‌ی بیش‌تر و پرهیز از خام فروشی چه اقداماتی انجام شده یا در جریان می‌باشد؟
خوشبختانه صنایع فرآوری برای این چهار ماده معدنی و همچنین سایر مواد معدنی موجود در استان کرمان شکل‌گرفته و یا در حال شکل‌گیری است. در حال حاضر فروش مواد خام معدنی در استان کرمان رو به کاهش است و به همین منظور طرح‌های مناسبی در دست اجراست. به‌طور مثال تا پایان سال 98 استان کرمان به‌واسطه‌ی پروژه‌های تعریف‌شده به قطب تولید فولاد کشور تبدیل خواهد شد. در افق 1404 پیش‌بینی‌شده تا در کشور سالانه 55 میلیون تن شمش فولاد تولید شود که 10 میلیون تن شمش از این میزان تولید فولاد در استان کرمان خواهد بود.
راه‌اندازی این تأسیسات قطعاً سبب خواهد شد بخش عمده‌ی مواد معدنی استخراج‌شده در کرمان در همین استان مصرف‌شده و ارزش‌افزوده ایجاد کند.
در موردبحث زغال‌سنگ هم ما در حال حاضر 21 پروانه‌ی بهره‌برداری معدنی در کرمان داریم که حدود 800 هزار تا یک‌میلیون تن استخراج سالیانه این معادن است. درزمینه‌ی فراوری این ماده معدنی هم باید عرض کنم صنایع فراوری زغال‌سنگ در استان کرمان سالانه حدود 3 و نیم میلیون تن کنستانتره است و یک و دودهم میلیون تن کک و 60 هزار تن قطران را تولید می‌کنند.

• جناب مهندس! به بحث معادن زغال‌سنگ اشاره کردید. با توجه به حوادث تلخی که در سال‌های گذشته در معادن زغال‌سنگ در کشور و همچنین در استان کرمان افتاده چه تمهیداتی برای پیش‌گیری ازاین‌گونه حوادث اندیشیده شده است؟
موضوع مهمی که در دستور کار ماست بحث ایمنی معادن به‌ویژه ایمنی معادن زغال‌سنگ در استان کرمان است. به‌طور خاص موضوع ایمنی کارگران شاغل در معادن را به‌عنوان یک اولویت اصلی پی‌گیری می‌کنیم. متأسفانه ما از سال 93 شاهد افت قیمت بسیاری از مواد معدنی در دنیا بودیم، زغال‌سنگ هم جزو مواد معدنی است که به‌واسطه‌ی افت قیمت جهانی دچار افت قیمت شدید شده و صنعت زغال‌سنگ ما که پیش‌ازاین گرفتار مشکلات و چالش‌های خود بوده امروز دچار مشکلات بیش‌تری است. به تبع این کاهش نقدینگی بر روی آماده‌سازی و مباحث مربوط به ایمنی هم تأثیر منفی دارد؛ که قطعاً با تدابیری که اندیشیده خواهد شد تلاش می‌کنیم تا موضوع ایمنی خارج از چالش‌های متعدد این حوزه پی‌گیری شود.

• به چالش‌های مزمن بحث معدن و موضوعاتی که سال‌هاست در این زمینه گریبان‌گیر بخش معدن در استان است، اشاره کردید؛ برای حل مشکلات پیچیده‌تر بخش معدن نظیر عدم استفاده از فنّاوری روز در بحث استخراج و فراوری و همچنین موضوعات اقتصادی مرتبط حوز‌یه معدن چه اقداماتی در دست پیگیری است؟
بله. متأسفانه در بخش معدن مشکلات ریشه‌ای وجود دارد، مثلاً در حوزه‌ی زغال‌سنگ که اشاره کردید هم روش‌های استخراجی ما سنتی است و هم تجهیزاتی که در این زمینه استفاده می‌شود از فنّاوری روز بی‌بهره هستند؛ سایر حوزه‌های معدنی ما هم کم‌وبیش دچار مشکلاتی هستند. کار مثبتی که در این زمینه صورت گرفته بحث تشکیل جلسات استانی شورای عالی معادن در استان کرمان است. اولین جلسه‌ی استانی شورای عالی معادن هم در کرمان تشکیل شد و اتفاقاً یکی از محورهای اساسی که در این شورا موردبحث قرار گرفت بحث زغال‌سنگ بود.
موضوع بسیار مهم دیگری که در اولین جلسه‌ی شورای عالی معادن مطرح شد بحث پی گیری انتقال حساب‌های بانکی شرکت‌های بزرگ کرمانی از مرکز به کرمان است. در این خصوص هم مصوبه‌ای داشتیم و ان شاالله موضوع در قالب شورای عالی معادن که جلسات استانی آن به ریاست آقای استاندار برگزار می‌شود پی گیری شده و ما شاهد یک جهش اجرایی و عملیاتی در خصوص رفع مشکلات حوزه‌ی معدن خواهیم بود.