چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 588 تاریخ: 1396/04/20 صفحه: 4
در نشست عمومی شورا تصویب شد؛
اعلام میزان پارکینگ تأمین‌شده توسط ارگان‌های دولتی
نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان یک‌شنبه‌شب هفته‌ی جاری با حضور رییس و سایر اعضا و شهردار کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، علی‌اکبر مشرفی رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست با اشاره به پایان‌یافتن برخی پروژه‌های شهری، ضمن تقدیر از مهندس بابایی شهردار کرمان گفت: با پیگیری و تلاش مهندس بابایی شهردار کرمان، به‌زودی شاهد افتتاح و بهره‌برداری از برخی پروژه‌های شهری خواهیم بود.
وی افزود: اگرچه در روزهای پایانی این دوره از شورا هستیم، اما این موضوع هیچ تأثیری در روحیه‌ی شهردار کرمان نداشته و ایشان با تمام قدرت در حال خدمت به مردم هستند و هر روز شاهد تأثیر وی در سطح شهر هستیم.
کمال جوانمرد عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها، به برخی مصوبات این شورا اشاره کرد.
وی با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای پایان فعالیت دوره‌ی چهارم شوراها را 12 مرداد اعلام کرده است، گفت: این مصوبه هنوز در شورای نگهبان تأیید نشده که در صورت عدم تأیید آن در شورای نگهبان، کار شوراها مثل روال گذشته تا 12 شهریورماه ادامه خواهد داشت.
جوانمرد به ایرادات قانون انتخابات شوراها نیز اشاره کرد و با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی کلیات طرح جامع انتخابات را تصویب کرده است، گفت: دولت باید لایحه‌ی جامع انتخابات را تنظیم و به مجلس تقدیم کند.
وی با اشاره به طرح دوفوریتی اصلاح قانون نظارت بر انتخابات، این طرح را برایند آسیب‌شناسی دوره‌ی پنجم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دانست و گفت: در این طرح پیشنهاد شده اعضای هیأت‌های نظارت بر انتخابات شوراها، متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان شورای نگهبان و قوه قضاییه خواهد بود.
عضو شورای اسلامی شهر کرمان افزود: این طرح برای بررسی بیش‌تر و تدوین شیوه‌نامه و دستورالعمل اجرایی، به کمیسیون‌ها رفته است.
جوانمرد به طرح اصلاح تبصره دو و سه ماده 100 قانون شهرداری‌ها نیز اشاره کرد و گفت: به این طرح یک تبصره مبنی بر وصول مطالبات از طریق اداره ثبت افزوده شده است.
وی افزود: براساس این طرح، در صورت اختلاف بین مالکان و شهرداری، به مالکان برای تعیین‌تکلیف جرایم کمیسیون ماده 100، مهلت سه ماهه داده شده و در صورت عدم تعیین‌تکلیف، شهرداری می‌تواند از طریق اداره ثبت نسبت به وصول مطالبات خود از مالک اقدام کند.
جوانمرد به طرح الحاق یک تبصره به ماده دوی قانون توزیع عادلانه‌ی آب نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون، وزارت نیرو مسئول حریم رودخانه‌ها و انهار بوده و با توجه به عمل نکردن وزارت نیرو به وظایف خود در این رابطه و این‌که وزارت نیرو نمی‌تواند زیباسازی، فضای سبز و ایمن‌سازی حریم رودخانه‌ها را انجام دهد، در طرح پیشنهادی، این وظیفه بر عهده‌ی شهرداری‌ها گذاشته شده است.
وی افزود: براساس این طرح، شهرداری‌ها می‌توانند نسبت به اجرای فضای سبز، زیباسازی و ایمن‌سازی حریم رودخانه‌ها اقدام کنند، اما حق هیچ‌گونه مالکیت، ساخت‌و‌ساز و عملیات عمرانی نخواهند داشت.
در ادامه، رؤسای کمیسیون‌های شورا به ارایه‌ی آخرین مصوبات کمیسیون‌های مربوط پرداختند.
صدیقه زاهدی رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان به تفاهم‌نامه‌ی منعقد شده با مجموعه‌ی ورزشی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: طبق این تفاهم‌نامه دو مجموعه برای پُر کردن اوقات فراغت شهروندان، امکانات خود را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند.
وی از اختصاص زمین‌های ورزشی در نقاط مختلف شهر توسط شهرداری برای استفاده‌ی شهروندان خبر داد.
زاهدی افزود: هم‌چنین باید زمین‌های ورزشی شهرداری برای استفاده‌ی بهتر شهروندان به بخش خصوصی واگذار شود.
رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان ادامه داد: در تلاش هستیم تا ادارات و دستگاه‌هایی که زمین ورزشی دارند، برای استفاده‌ی عموم در اختیار شهروندان قرار دهند.
زاهدی هم‌چنین به زیاد شدن متکدیان بیگانه در شهر اشاره کرد و خواستار برگزاری نشستی با حضور دستگاه‌های متولی برای حل این معضل شد.
رؤیا دیوان‌بیگی رییس کمیسیون فرهنگی و آی‌تی شورا نیز با اشاره به افتتاح فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ در نقاط مختلف شهر، از این اقدام شهردار کرمان تشکر کرد.
وی افزود: افزایش فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ گام مثبتی برای گسترش برنامه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی است.
دیوان‌بیگی هم‌چنین به تفاهم‌نامه‌ی سازمان تبلیغات اسلامی، شورای اسلامی شهر و شهرداری کرمان اشاره کرد و از تصویب این تفاهم‌نامه در نشست کمیسیون فرهنگی و آی‌تی شد.
وی افزود: این تفاهم‌نامه در راستای همکاری متقابل شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی درزمینه‌ی برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی منعقد شده است.
زهرا ایرانمنش رییس کمیسیون بانوان، خانواده و مشارکت‌های مردمی نیز بر پرهیز از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی که برای شورا و شهرداری بار مالی دارند، تأکید کرد و گفت: در پایان شورای چهارم نباید تفاهم‌نامه‌هایی که برای شورای بعد بار مالی دارد، به تصویب برسد.
در ادامه، مقرر شد ضمن بررسی بیش‌تر تفاهم‌نامه‌ی سازمان تبلیغات اسلامی، شورا و شهرداری، نسخه‌ای از این تفاهم‌نامه برای بررسی بیش‌تر به دایره‌ی حقوقی شهرداری ارسال شود.
دیوان‌بیگی هم‌چنین به موضوع نام‌گذاری معابر و اماکن به نام ورزش‌کاران اشاره کرد و گفت: در این زمینه مقرر شد تا برای نام‌گذاری معابر و اماکن به نام ورزش‌کاران، آیین‌نامه‌ای نوشته شود تا شاخص‌های مربوط مشخص شود.
وی افزود: هم‌چنین مقرر شد نظر اداره‌کل ورزش و جوانان نیز گرفته شود.
رییس کمیسیون فرهنگی و آی‌تی شورا هم‌چنین گفت: یکی از موارد مطرح‌شده نیز این بود که آیا معابر و اماکن به نام ورزش‌کارانی که در قید حیات هستند، نام‌گذاری شود، یا خیر؟
جوانمرد عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز با انتقاد از نام‌گذاری معابر و اماکن ورزشی فقط به نام ورزش‌کارانی که در قید حیات نیستند، گفت: این‌که نام‌گذاری قاعده و شاخص مشخص داشته باشد، مطلوب است، اما نباید مرده‌پرست باشیم و معابر فقط به نام ورزش‌کاران و قهرمانان فوت‌شده نام‌گذاری شود.
مشرفی رییس شورا نیز با تأکید بر این‌که باید در این زمینه شاخص و آیین‌نامه داشته باشیم، از جوانمرد عضو شورا درخواست کرد آیین‌نامه‌ای برای نام‌گذاری معابر به نام ورزش‌کاران قهرمان تهیه و تدوین کند.
در ادامه، فتح‌الله مؤیدی رییس کمیسیون بودجه‌ی شورا به بیان آخرین مصوبات این کمیسیون پرداخت.
وی هم‌چنین درخصوص آخرین نشست کمیسیون مسایل کلان شهر مبنی بر بررسی موضوع سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: در این نشست که با حضور معاون شهرسازی شهردار و شهرداران مناطق برگزار شد، از آن‌جاکه براساس قانون شهرداری کرمان اجازه دارد رأسأ نسبت به ارجاع پرونده‌ها به مهندسان اقدام کند، مقرر شد طی یک هفته این موضوع توسط شهرداری بررسی و پیشنهادات شهرداری در نشست هفته‌ی آینده ارایه شود.
مؤیدی با بیان این‌که افزایش نرخ هزینه‌ی نظارت از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعمال نظام ارجاع، موجب نارضایتی شهروندان، کاهش صدور پروانه‌ی ساختمان و کاهش درآمدهای شهرداری شده، باید در این زمینه تصمیم عاجل گرفته شود.
حجت‌الاسلام محمد ربانی‌زاده سخن‌گوی شورا نیز در این‌باره خواستار تصمیم‌گیری سریع شد و گفت: به نظر من با توجه به طولانی‌شدن این موضوع، بهتر است در همین جلسه درباره‌ی وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان تصمیم‌گیری شود.
علی منصوری عضو دیگر شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: طبق قانون شهرداری می‌تواند پروانه‌های ساختمان را به‌طور مستقیم به مهندسان ارجاع دهد و تأیید مستقیم مهندس ناظر کفایت می‌کند، اما برای این‌که فرمانداری به مصوبه‌ی شورا اشکال نگیرد که در کار اجرایی شهرداری دخالت کرده‌ایم، بهتر است این پیشنهاد از سوی شهرداری به شورا فرستاده شود.
علی بابایی شهردار کرمان نیز گفت: با توجه به این‌که بانک اطلاعاتی کاملی نداریم، نمی‌دانیم هر کدام از مهندسان چه میزان از سهمیه‌ی خود را استفاده کرده‌اند.
وی افزود: تا هفته‌ی آینده پیشنهادات شهرداری در این زمینه به شورا ارسال خواهد شد.
محمدیاسین پنجعلی‌زاده رییس کمیسیون شهرسازی نیز در ادامه، به بیان آخرین مصوبات کمیسیون مربوط پرداخت.
وی هم‌چنین با تشکر از تلاش‌های شهردار کرمان خطاب به مهندس بابایی گفت: شورای چهارم هم‌چنان پشتیبان شماست و از شما حمایت می‌کند.
زهرا لری رییس کمیسیون خدمات شهری شورا نیز از پاسخ‌گویی سریع شهرداری به مکاتبات شورا تشکر کرد و گفت: در کنار تمام زحماتی که در شهرداری کرمان کشیده می‌شود، پاسخ‌گویی شهرداری به مکاتبات شورا نیز کم‌نظیر است.
وی هم‌چنین به ساخت تالار شهرداری اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از کار ساخت این تالار انجام گرفته و امیدواریم این پروژه هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.
لری هم‌چنین خواستار هرچه سریع‌تر افتتاح ساختمان شهرداری مرکز شد.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورا بر مرمت و بازسازی خانه‌ی شهر در اسرع وقت نیز تأکید کرد.
وی به تدوین برنامه‌ی ساختاری و راهبردی زیباسازی شهر کرمان برای جلوگیری از بلاتکلیفی و سلیقه‌ای عمل‌کردن در زمینه‌ی زیباسازی شهر اشاره کرد و گفت: برای تدوین این برنامه، اقداماتی ازجمله مطالعات جامع میدانی و تدوین مباحث نظری، ارایه‌ی طرح براساس زیباشناختی دینی با تأکید بر فقه شیعی، ارایه‌ی طرح براساس فعالیت‌های انجام گرفته در سایر کشورها و کلان‌شهرها و بومی‌کردن آن‌ها، مررو اسناد فرادستی، میان‌دستی و اقدامات گذشته، تأکید بر توجه به زیباسازی به‌عنوان منبع درآمدی شهرداری، تدوین آیین‌نامه‌ی نورپردازی، مبلمان شهری، جداره‌های شهری و نقاشی‌های دیواری و شناسایی ساختار اجرایی سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط با زیباسازی انجام گرفته است.
لری با بیان این‌که زیباسازی باید در ابعاد مختلف دیده شود، تصریح کرد: زیباسازی فقط وظیفه‌ی شهرداری نیست و سایر سازمان‌ها و ادارات نیز باید به وظیفه‌ی خود در این زمینه عمل کنند.
رییس کمیسیون خدمات شهری هم‌چنین با اشاره به حضور هنرمندان برای خلق آثار مطلوب در شهر گفت: اگر فضاسازی مناسبی در شهر انجام گیرد، هنرمندان به خلق آثار مطلوب می‌پردازند.
لری با بیان این‌که برای تدوین این طرح بیش از یک‌سال هر هفته یک جلسه برگزار شده است، بر در نظر گرفتن بودجه‌ای در سال آتی برای اجرای این طرح تأکید کرد.
ماه‌بانو معصوم‌زاده رییس کمیسیون بهداشت شورا نیز با اشاره به نشست این کمیسیون گفت: مقرر شده برای شناسایی تمام مکان‌های ورزشی دارای مجوز و زمین‌های ورزشی بخش خصوصی، ارگان‌ها و شهرداری، اپلیکیشن تحت وب تهیه و فضاهای موجود ورزشی به‌همراه سانس‌ها و نرخ‌های آن‌ها، به اطلاع جوانان رسانده شود.
وی هم‌چنین ضمن تشکر از مدیریت شهربازی کرمان گفت: ازجمله اقدامات قابل توجه شهربازی کرمان، تعطیلی تمام دستگاه‌ها به‌مدت 20 دقیقه در زمان اذان و نماز است.
معصوم‌زاده به استقبال مطلوب شهروندان از شهربازی نیز اشاره کرد و گفت: در پنج‌شنبه و جمعه‌ی هفته‌ی گذشته، حدود 11 هزار نفر از شهروندان به شهربازی کرمان مراجعه کرده‌اند.
وی حمایت از زنانی که خوداشتغالی داشته‌اند و اختصاص محلی برای فروش محصولات آن‌ها و استفاده‌ی رایگان مراکز خیریه و کودکان بی‌بضاعت از شهربازی کرمان را از دیگر اقدامات مطلوب مدیریت شهربازی برشمرد.
رییس کمیسیون بهداشت شورا از یگان امداد نیروی انتظامی به‌دلیل استقرار در شهربازی و تأمین امنیت این مکان نیز تقدیر کرد.
بابایی شهردار کرمان نیز درباره‌ی استفاده‌ی مراکز خیریه و کودکان بی‌بضاعت از شهربازی گفت: در ایام گذشته حدود 40 هزار نفر از کودکان بی‌بضاعت، به‌صورت رایگان از شهربازی کرمان استفاده کرده‌اند.
معصوم‌زاده در ادامه، به کمبود پارکینگ در محدوده‌ی ادارات و دستگاه‌ها دولتی و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اشاره کرد و گفت: این‌که ادارات، دستگاه‌های دولتی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پارکینگ مورد نیاز را تأمین نکنند و به‌جای کوتاهی آن‌ها، شهروندان به‌دلیل نبود جای پارک و پارک خودرو در محل‌های ممنوع، جریمه شوند، منطقی نیست.
در ادامه، مصوب شد طی نامه‌ای به تمام ادارات، سازمان‌ها، دستگاه‌های دولتی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، میزان پارکینگ تأمین‌شده و میزان پارکینگی که باید تأمین کنند، استعلام شود.
رییس کمیسیون بهداشت شورا هم‌چنین از نامزدهای شورای پنجم درخواست کرد نظرات خود درباره‌ی مسایل بهداشتی را به دبیرخانه‌ی شورا ارسال کنند تا پیگیری شود.
معصوم‌زاده به استفاده‌ی معلولان و نابینایان از خیابان‌ها و معابر شهر اشاره کرد و خواستار در نظر گرفتن این گروه در ساخت معابر، خیابان‌ها، پیاده‌روها و سایر اماکن شهری شد.
ثبت بافت تاریخی شهر یزد در یونسکو، از دیگر مواردی بود که معصوم‌زاده به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که بافت تاریخی شهر کرمان، از قابلیت و ظرفیت بالایی برخوردار است، باید برای خروج اتباع بیگانه از این محدوده و مرمت آن تلاش ویژه‌ای شود.
وی با بیان این‌که تاکنون اقدامات مطلوبی برای احیای بافت تاریخی شهر کرمان به‌وسیله‌ی شهرداری انجام گرفته است، گفت: حمام باغ لـله، مقبره‌ی خواجه اتابک، مدرسه‌ی حیاتی و برخی بناهای تاریخی دیگر، به خرابه‌ای تبدیل شده بودند که با همت و تلاش شهردار کرمان، اکنون مرمت شده‌اند.
معصوم‌زاده افزود: با پیاده‌راه شدن میدان توحید، این میدان می‌تواند به مرکز جذب گردشگر تبدیل شود.
وی ادامه داد: انتظار داریم ضمن برنامه‌ریزی خاص برای بافت تاریخی، اتباع بیگانه نیز از این محدوده خارج شوند.
در ادامه، شهردار کرمان گفت: اخراج اتباع بیگانه از بافت تاریخی، از عهده و توان شهرداری به‌تنهایی خارج است.
بابایی در عین حال بیان کرد: البته شرایط کرمان برای حضور گردشگران خارجی و داخلی مطلوب است؛ ضمن این‌که مدیران آژانس‌های معتبر کشور که به کرمان سفر کرده بودند، بر این مهم صحه گذاشتند.
مشرفی رییس شورا نیز با اشاره به سفر مدیران آژانس‌های معتبر کشور به کرمان گفت: در بازدید مدیران آژانس‌های معتبر کشور از مکان‌های تاریخی کرمان و آثار طبیعی استان، بیان شد که استان کرمان ظرفیت بالایی در جذب گردشگر، به‌ویژه گردشگر خارجی دارد و می‌تواند به قطب توریستی و گردشگری تبدیل شود.