چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 585 تاریخ: 1396/03/23 صفحه: 8
شب قدر، شب عذرخواهی از خداست
با امیرالمومنین (ع) آشنا شویم
مناسبت شب قدر، یکى مناسبت دعا و تضرع و توجه به پروردگار است که ماه رمضان به‌خصوص شب‌هاى قدر، بهار توجه دل‌ها و ذکر و خشوع و تضرع است. ثانیاً بهانه و مناسبتى است براى این‌که دل‌های‌مان را با مقام والاى امیرمؤمنان و سرور متقیان عالم قدرى آشنا کنیم و درس بگیریم. هر چه که در فضايل ماه رمضان و وظائف بندگان صالح در این ماه بر زبان جارى شود و بتوان گفت، امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) نمونه‌ى کامل آن و برجسته‌ترین الگو براى آن خصوصیت است.

• لیله‌القدر شب ولایت است
لیله‌القدرى که در این ماه رمضان است و قرآن صریحاً مى‏فرماید: «لیله‌القدر خیرٌ مِن الف شهر»، یک شب بهتر است از هزار سى روز «هزار ماه» بسیار مهم است.
چرا این قدر فضیلت را به یک شب دادند؟ زیرا برکات الهى در این شب زیاد است؛ نزول ملائکه در این شب زیاد است؛ این شب، سلام است؛ «سلام هى حتّى مطلع‏الفجر»؛ از اوّل تا آخر این شب، لحظاتش سلام الهى است. «سلام قولا مِن ربّ رحیم». رحمت و فضل الهى است که بر بندگان خدا نازل مى‏شود.
لیله‌القدر، شب ولایت است. هم شب نزول قرآن است، هم شب نزول ملائکه بر امام زمان است، هم شب قرآن و شب اهل بیت است، هم شب قرآن و هم شب عترت است. لذا سوره مبارکه قدر هم، سوره ولایت است.
شب قدر خیلى ارزش دارد. همه ماه رمضان، شب‌ها و روزهایش ارزش والا دارد. البته لیله‌القدر نسبت به روزها و شب‌هاى ماه رمضان، خیلى فاخرتر است؛ اما شب‌ها و روزهاى ماه رمضان، نسبت به روزها و شب‌هاى بقیه‌ی سال، خیلى فاخرتر است. باید قدر بدانید. در این روزها و در این شب‌ها، همه بر سر سفره‌ي انعام الهى حاضرید. استفاده کنید.

• سلامتی از همه‌ي بیماری‌ها
در ماه رمضان هم -در همه‌ي روزها و شب‌ها- دل‌های‌تان را هرچه مى‏توانید با ذکر الهى نورانی‌تر کنید، تا براى ورود در ساحت مقدّس لیله‌القدر آماده شوید، که: «لیله‌القدر خیر من الف شهر. تنزّل الملائکه والرّوح. فیها بإذن ربّهم من کل امر». شبى که فرشتگان، زمین را به آسمان متّصل مى‏کنند، دل‌ها را نورباران و محیط زندگى را با نور فضل و لطف الهى منوّر مى‏کنند. شب سِلم و سلامت معنوى -سلامٌ هى حتّى مطلع الفجر- شب سلامت دل‌ها و جان‌ها، شب شفاى بیماری‌هاى اخلاقى، بیماری‌هاى معنوى، بیماری‌هاى مادّى و بیماری‌هاى عمومى و اجتماعى که امروز متأسفانه دامان بسیارى از ملت‌هاى جهان، از جمله ملت‌هاى مسلمان را گرفته است! سلامتى از همه‌ي این‌ها، در شب قدر ممکن و میسّر است؛ به شرطى که با آمادگى وارد شب قدر شوید.

• خدا به شما میدان داده است
شب قدر، فرصتى براى مغفرت و عذرخواهى است. از خداى متعال عذرخواهى کنید. حال که خداى متعال به من و شما میدان داده است که به سوى او برگردیم، طلب مغفرت کنیم و از او معذرت بخواهیم، این کار را بکنیم، والّا روزى خواهد آمد که خداى متعال به مجرمین بفرماید: «لایؤذن لهم فیعتذرون». خداى نکرده در قیامت، به ما اجازه‌ي عذرخواهى نخواهند داد. به مجرمین اجازه نمى‏دهند که زبان به عذرخواهى باز کنند؛ آن‏جا جاى عذرخواهى نیست. این‏جا که میدان هست، این‏جا که اجازه هست، این‏جا که عذرخواهى براى شما درجه مى‏آفریند، گناهان را مى‏شوید و شما را پاک و نورانى مى‏کند، از خداى متعال عذرخواهى کنید. این‏جا که فرصت هست، خدا را متوجّه به خودتان و لطف خدا و نگاه محبّت الهى را متوجّه و شامل حال خودتان کنید. «فاذکرونى اذکرکم»؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.
در همان لحظه‏اى که شما دل‌تان را متوجّه خداى متعال و خدا را در دل خودتان حاضر مى‏کنید و به یاد خدا مى‏افتید، خداى متعال در همان لحظه، چشم لطف و مهر و عطوفتش متوجّه شماست؛ دست لطف و بذل و بخشش او به سوى شما دراز است. خدا را به یاد خودتان بیندازید، والّا روزى خواهد رسید که خطاب الهى به سمت گناه‌کاران مى‏آید که «انّا نسیناکم»؛ ما شما را فراموش کردیم، ما شما را به دست فراموشى سپرده‏ایم، بروید! عرصه قیامت این‏گونه است.
امروز که خداى متعال اجازه داده است که شما به زارى، تضّرع و گریه بپردازید، دست ارادت به سوى او دراز کنید، اظهار محبّت نمایید و اشک صفا و محبّت را از دل گرم خودتان به چشم‌های‌تان جارى سازید. این فرصت را مغتنم بشمارید، والّا روزى هست که خداى متعال به مجرمین بفرماید: «لاتجأروا الیوم»؛ بروید، زارى و تضّرع نکنید، فایده‏اى ندارد: «انّکم منّا لاتنصرون». این فرصت، فرصت زندگى و حیات است که براى بازگشت به خدا در اختیار من و شماست و بهترین فرصت‌ها ایامى از سال است که از جمله‌ی آن‌ها ماه مبارک رمضان است.

بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه در بیست سوم آبان ۱۳۸۲