چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 576 تاریخ: 1395/12/17 صفحه: 7
شهرمان را بیش‌تر بشناسیم
هر کرمانی یک راهنمای گردشگری باشد
وقتی به یک شهر دیگر سفر می‌کنیم، انتظار چه برخورد و رفتاری را از اهالی آن شهر داریم؟ طبیعتا به‌دنبال نشانی اماکن تاریخی، طبیعی، جاذبه‌های گردشگری و مراکز خدماتی و رفاهی آن شهر هستیم. حتی اگر نقشه‌ی آن شهر را داشته باشیم، باز هم در پیدا کردن مکان مورد نظر دچار مشکل می‌شویم و اولین راهی که به ذهن‌مان می‌رسد، کمک گرفتن از افراد بومی آن شهر است. اما اگر این افراد، نشانی درستی به ما ندهند یا اصلا از مکان مورد نظر، اطلاعی نداشته باشند، علاوه بر سردرگم شدن، به این فکر می‌کنیم که شاید انتخاب ما برای سفر به این شهر درست نبوده و حتی زودتر به سفر خود خاتمه داده و به مقصد دیگری برویم.
شهر کرمان با وجود جاذبه‌های گردشگری فراوانی که در بخش‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی دارد، تا همین چند سال پیش، کم‌تر شناخته و معرفی شده و رسیدگی مطلوب به این جاذبه‌ها نمی‌شد. اما در دو سه سال اخیر که اقدامات خوبی برای حفظ و احیای آثار و بناهای تاریخی ارزشمند شهر و ایجاد اقامتگاه‌ها و افزایش خدمات‌دهی به گردشگران انجام شده، ضرورت آشنایی مردم با این جاذبه‌ها، مسیرهای گردشگری و مراکز خدماتی و رفاهی، بیش از گذشته احساس می‌شود.
با «محمد خلیل‌زاده» مشاور گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و دبیر اجرایی پویش شهروندی کرمون‌گردون که سال‌ها به‌عنوان راهنمای گردشگری فعالیت داشته و دارد و از نزدیک، در جریان مشکلات و کم‌بودهای شهر کرمان در زمینه‌ی خدمات‌دهی به گردشگران قرار دارد، گفت‌وگو کردیم.

• شما سال‌ها به‌عنوان راهنمای تور فعالیت داشته‌اید و چند سالی‌ست که در طرح کرمون‌گردون حضور جدی دارید؛ به نظر شما مردم کرمان چقدر با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و سایر جاذبه‌های گردشگری شهر خود آشنا هستند؟
با توجه به تجربه‌ی هفت ساله‌ام در خدمات‌رسانی به مسافران نوروزی و بازخوردها و گلایه‌ی آن‌ها از نحوه‌ی برخورد و راهنمایی هم‌شهریان ما در پاسخ به میهمانان، به این نتیجه رسیده‌ام که متاسفانه آگاهی مردم کرمان نسبت به جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری شهر و استان بسیار ناچیز و محدود است.

• تاکنون چه ضعف‌ها و کم‌بودهایی در زمینه‌ی خدمات مورد نیاز گردشگران در شهر کرمان مشاهده کرده‌اید؟
ضعف‌ها که بسیار است و راه رسیدن به جایگاه مناسب در زمینه‌ی گردشگری بسیار طولانی است. اما مهم‌ترین ضعف در زمینه‌ی کم‌بود و نبود زیرساخت‌های مناسب ازجمله اقامتگاه مناسب، رستوران‌های خوب و مناسب، سرویس‌های بهداشتی مطلوب است. از سوی دیگر، ضعف اطلاعاتی و ناآگاهی مردم از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری و ناآگاهی در نحوه‌ی برخورد مناسب با گردشگران از جمله ضعف‌های آشکاری هستند که من در کرمان و در کل کشور مشاهده کرده‌ام.

• برای پر کردن خلاء اطلاعاتی و دانش مردم نسبت به جاذبه‌های شهر کرمان و هم‌چنین درخصوص نحوه‌ی برخورد با گردشگران و مسافران چه کارهایی باید انجام شود؟ در این زمینه به مشارکت و فعالیت چه ارگان‌هایی نیاز است؟
این فعالیت‌ها به‌طور مشخص در گروه فعالیت‌های فرهنگی جامعه قرار دارد و بدیهی‌ست که تمام افراد مسئول در حوزه‌ی فرهنگ با این مساله درگیر هستند و در این رابطه وظیفه دارند. هرچند ممکن است اولویت نخست آن‌ها نباشد و یا درک درستی از منافع و وظایف خود در این زمینه نداشته باشند. اما رسانه‌ها مهم‌ترین ابزار آگاه‌سازی هستند و باید نقش خود را در این خصوص به‌درستی ایفا کنند. هم‌چنین می‌توانیم از ظرفیت جامعه‌ی مدنی(سمن‌ها و تشکل‌های مردمی) علاقه‌مند و فعال در حوزه‌های فرهنگی نیز استفاده کنیم.

• تاکنون چه اقداماتی در قالب «کرمون‌گردون» برای آشنایی بیش‌تر مردم با فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری شهر کرمان انجام شده است؟
زمانی که در سال 1390 این برنامه را برای مسافران نوروزی شروع کردیم، هدف‌مان اطلاع‌رسانی به مسافران عبوری از استان کرمان بود تا به‌اصطلاح شب‌خواب آن‌ها در استان بیش‌تر شود. البته هنوز هم هدف اصلی ما آگاه‌سازی مسافران در مورد جاذبه‌های گردشگری استان است. براساس نظرسنجی‌هایی که در طول این سال‌ها انجام شده، تا حد زیادی موفق عمل کرده‌ایم. از سال 94 با توجه به بازخوردهایی که از میهمانان نوروزی داشتیم و احساس نیاز به آگاه‌سازی جامعه‌ی محلی، اقدام به برگزاری تورهای کرمان‌گردی در طول سال برای هم‌شهریان کرمانی کردیم.
از ابتدای سال 95 با توجه به ظرفیت بالایی که برای کرمون‌گردون ایجاد شد، عنوان «پویش شهروندی کرمون‌گردون» را بر آن گذاشتیم تا از ظرفیت‌های این طرح برای ارتقای فرهنگ شهروندی و آموزش‌ مسایل اجتماعی بهره‌مند شویم. منشور شهروندی کرمون‌گردون، آغازگر این پویش بود و بسیاری فعالیت‌های دیگر نیز در قالب این پویش انجام شد؛ ازجمله در جهت ارتقای فرهنگ حفظ محیط زیست، چند برنامه‌ی پاک‌سازی کوهستان برگزار شد و در زمینه‌ی سلامت عمومی جامعه، طرح تبلیغات «نه به قلیان» و بسیاری موارد دیگر را اجرا شد. البته بحث گردشگری هم‌چنان به قوت خود باقی است که مهم‌ترین فعالیت ما در این زمینه، راه‌اندازی دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری به‌صورت ثابت در تمام ایام سال برای گردشگران و هم‌شهریان کرمانی بوده است. در حال حاضر دو دفتر در پارک مطهری و اکونوموزه‌ی حیاتی، دایر و فعال هستند.
در همین راستا در نوروز 96، کرمون‌گردون 15 دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری در سطح شهر کرمان خواهد داشت. برای معرفی جاذبه‌های گردشگری شهر و استان هم مثل سال‌های گذشته، تورهای متنوعی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. هم‌چنین جشن تحویل سال برای اولین بار در میدان تاریخی گنجعلیخان برگزار می‌شود. هدایت مسافران از بدو ورود به استان در شهر انار و طراحی و چاپ نقشه‌ی استاندارد گردشگری شهر کرمان و توزیع مناسب و هدف‌مند آن در ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی گردشگری کرمون‌گردون از دیگر برنامه‌های ما برای نوروز 96 هستند.

• در استان کرمان جاذبه‌های گردشگری متنوع و بسیار جذابی داریم؛ ضمن این‌که کرمان در قله‌ی آثار ثبت جهانی ایستاده است؛ اما تا به حال چقدر امکان دست‌رسی مناسب و مطلوب به این مناطق و جاذبه‌های کم‌تر معرفی‌شده‌ی استان، فراهم شده است؟
کرمان یکی از پهناورترین استان‌های ایران است و خوش‌بختانه ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری در تمام استان وجود دارد؛ اما از سوی دیگر، وسعت استان و پراکندگی جاذبه‌ها، دست‌رسی به آن‌ها را مشکل می‌کند؛ درواقع این مساله یکی از ضعف‌های ماست. وسعت استان و عدم تعریف و معرفی مسیرهای گردشگری و جاذبه‌های متنوع در مسیرها از یک سو و تمرکزگرایی در توزیع خدمات و اقامتگاه‌ها در مرکز استان از سوی دیگر، دست‌رسی به جاذبه‌ها و خدمات مورد نیاز را برای گردشگران دشوار کرده که تقاضای آن‌ها را برای سفر به کرمان کم می‌کند. یکی از راه‌کارها برای حل این مساله،‌ افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی است. در حال حاضر بیش از 100 واحد اقامتگاه بوم‌گردی در استان وجود دارد که بحث استاندارد‌سازی و نظارت بر آن‌ها بسیار مهم است. اما در مجموع در حال حاضر وضعیت اقامتگاه‌ها و خدمات‌دهی به گردشگران در مسیر مثبتی قرار گرفته و امیدواریم با کمک ابزارهای موجود مثل شبکه‌های اجتماعی، سرعت این پیش‌رفت‌ها بیش‌تر شود.

• بسیاری از ما کرمانی‌ها به شهرهای مختلف کشور سفر کرده، اما هنوز از وجود بسیاری از جاذبه‌ها در استان خود غافلیم؛ به مردم کرمان و مسافران نوروزی که به کرمان می‌آیند، دیدن کدام جاذبه‌های بکر و زیبای استان و شهر کرمان را در ایام نوروز پیش‌نهاد می‌کنید؟
از نظر من اساس گردشگری و دلیل سفر کردن، دیدن تفاوت‌هاست و تمرکز ما باید بیش‌تر بر جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری منحصر به خودمان باشد؛ بر این اساس، هر آن‌چه که مخصوص کرمان باشد، جاذبه‌های پیش‌نهادی من هستند. آثاری مثل ارگ بم، باغ شاهزاده، روستای میمند، کویر لوت و همه‌ی شگفتی‌های آن و بازار بزرگ کرمان، بخشی از مهم‌ترین جاذبه‌های کرمان هستند که خود کرمانی‌ها هم اگر بهتر و دقیق‌تر و از زاویه‌ای دیگر آن‌ها را ببینند،‌ متوجه شگفتی‌ها و زیبایی‌های منحصربه‌فرد این آثار می‌شوند.

• و کلام آخر؛
از کلیه‌ی شهروندان و اعضای پویش شهروندی کرمون‌گردون درخواست می‌کنم در ایام نوروز به ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی کرمون‌گردون مراجعه کنند و با دریافت اقلام تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی صحیح به مسافران نوروزی سطح شهر داشته باشند. جالب است بدانید که ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی کرمون‌گردون توسط اعضای فعال پویش، اداره می‌شود. امیدوارم عید امسال، هر کرمانی یک راهنمای گردشگری باشد.