چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 576 تاریخ: 1395/12/17 صفحه: 3
به زندگی خانوادگی خود چه نمره‌ای می‌دهید؟


تا پایان سال 1395 چند روزی بیش‌تر باقی نمانده، خیلی‌ها در این روزهای پایانی، سعی می‌کنند رفتارها و اتفاق‌های زندگی‌شان را محاسبه کنند و به خود نمره دهند؛ درست مثل امتحان‌های آخر سال.
یکی از بخش‌های مهم زندگی که باید همیشه به آن توجه کنیم، روابط خانوادگی ماست؛ شما اگر رفتارتان را در زندگی خانوادگی خود محاسبه کنید، چه نمره‌ای به خود می‌دهید؟ آیا از زندگی خود رضایت دارید؟ برای افزایش رضایت خود و خانواده‌تان چه برنامه‌ای دارید؟
برای آشنایی با عوامل موثر در رضایت‌مندی از زندگی، با زهرا انجم‌شعاع کارشناس جوانان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت‌وگو کردیم.

• رضایت زناشویی یعنی....
رضایت زناشویی در واقع نگرش مثبت و لذت‌بخشی است که زن و شوهر از جنبه‌های مختلف روابط زناشویی خود دارند. رضایت زناشویی یعنی انطباق بین انتظاراتی که فرد از زندگی زناشویی دارد و آن‌چه در زندگی خود تجربه می‌کند.

• این رضایت چه نقشی در احساس خوشبختی دارد؟
یکی از مهم‌ترین عواملی که کارکرد مؤثر خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد، رضایت اعضای خانواده به‌خصوص زن و شوهر از یک‌دیگر است.
هرچه این حس رضایت بیش‌تر باشد، زندگی خانوادگی هم لذت‌بخش‌تر بوده و افراد خانواده هم، در انجام دادن وظایف خود در جامعه موفق‌تر خواهند بود. اما بسیاری از همسران در برقراری و حفظ روابط دوستانه و صمیمی با یک‌دیگر دچار مشکل‌اند، از طرف دیگر وجود نارضایتی در روابط بین همسران به کاهش میزان سلامت و بهداشت روانی، کم شدن میزان رضایت از زندگی و اشکال در روابط اجتماعی آن‌ها می‌انجامد و این چرخه با گذر زمان تشدید می‌شود و به حس رضایت از زندگی آسیب جدی وارد می‌کند.

• حس نارضایتی از کجا شروع می‌شود و به کجا ختم می‌شود؟
تقریبا تمامی زوج‌ها در ابتدای زندگی زناشویی سطح بالایی از رضایت را گزارش می‌کنند، اما در بعضی از خانواده‌ها، متأسفانه این رضایت در طی زمان کم‌تر و کم‌تر می‌شود.
عامل این نارضایتی هم این است که متأسفانه بسیاری از همسران در برقراری و حفظ روابط دوستانه و صمیمی با یک‌دیگر دچار مشکل هستند و در بیش‌تر اوقات به کمک‌های تخصصی نیاز دارند. اگر این اشکالات برطرف نشوند ممکن است حتی باعث جدایی زوج ها شود.

• چه عواملی در افزایش حس رضایت زناشویی موثر است؟
یکی از راه‌های افزایش حس رضایت، ابراز محبت وعشق زوج‌ها به هم‌دیگراست. احساس شیدایی اوایل ازدواج می‌تواند به مرور به عشق بالقوه تبدیل شود. مرد می‌تواند از گفتن «دوستت دارم» و زن از شنیدن آن لذت ببرد، زیرا محبت و جذابیت متقابل در بافت صمیمیت، وفاداری، اعتماد و دوستی به هم گره می‌خورد و عشق قوی‌تر و عمیق‌تری را پایه‌گذاری می‌کند.
یکی دیگر از عوامل نرم‌زبانی است. نرم‌زبانی در تحکیم روابط زناشویی و دوام مهر و محبت تاثیر بسیاری دارد. آن‌چه در ازدواج‌های پریشان وجود ندارد، ابراز محبت و صمیمیت است. زن و شوهر که دلیل ابراز خشم خود را درک نمی‌کنند در مراودات خود به ‌جایی می‌رسند که هر دو یا دست کم یکی از آن‌ها به این نتیجه می‌رسند که به قدر کافی مورد عشق و محبت همسر خود قرار ندارند.
از بهترین و باشکوه‌ترین تجلیات زندگی متعادل، سرمایه‌گذاری انسانی یا داد وستد عاطفی بین زوج‌ها است. اگر دهه‌ی اول زندگی مشترک را به منزله‌ی شروع تبادلات عاطفی و هم حسی زوج‌ها تلقی کنیم و آن‌را فرصتی برای درک روحیات هر یک به حساب آوریم در دهه‌های بعد، داد و ستد عاطفی نیاز به جلوه‌ی بیش‌تر ومساعدتری خواهد داشت، به‌ویژه در سال‌های میانی و پایانی زندگی مشترک که احساس تنهایی و از دست رفتن جوانی به مشکلات زوج‌ها دامن می‌زند تلاش آن‌ ها برای اثبات عواطف صادقانه و صمیمانه‌ شان ضرورتی بیش از گذشته می‌یابد و دوام و استحکام زندگی‌شان را تضمین خواهد کرد .
مساله‌ی بعدی احترام به همسراست.
مرد باید به همسر خود به‌خصوص در حضور جمع احترام بگذارد و این احترام باید توأم با صمیمیت و مهربانی باشد. زن نیازمند دریافت محبت و احترام از شوهر است، به‌ویژه هنگامی که در حضور دوستان وآشنایان باشد؛ این امر باعث می‌شود که زن از داشتن شوهر احساس افتخار و سربلندی کند و این احساس، شوق او را به زندگی و آمادگی وی را برای گذشت و بردباری در برابر محرومیت‌ها و سختی‌های احتمالی بیش‌تر کند و با توجه به این‌که در زندگی زناشویی نقش محبت و اظهار عواطف بیش‌تر مناسب ساختار روانی و جسمی زن است، شوهر باید احساس دل‌گرمی و اطمینان خاطر را در فضای خانواده ایجاد کند؛ زن هم باید دقت داشته باشد که احترام او نسبت به شوهر هم یک نیاز روانی و عامل علاقه و محبت بیش‌تر شوهر نسبت به اوست. زوج‌هایی که به راحتی افکارشان را با یک‌دیگر در میان می‌گذارند قادر به پذیرش و درک احساسات یک‌دیگر هستند و از رضایت‌مندی بیش‌تری برخوردارند.
نکته‌ی دیگر، برقراری روابط اجتماعی است.
ما نباید از اهمیت بسیار زیاد، برقراری ارتباط در گروه‌های مختلف غافل شویم. این ارتباط‌ها کمک می‌کند که ما یاد بگیریم که هر مجموعه‌ای برای رسیدن به اهدافی مشترک باید با هم تعامل ‌کنند و وحدت پیدا کنند تا به نتیجه دل‌خواه برسند.
شاید به همین سبب است که ارتباطی مثبت میان سازگاری اجتماعی و سازگاری زن و شوهر وجود دارد، به این معنی که افرادی که در زندگی زناشویی سازگار و موفق هستند در روابط اجتماعی خود نیز افرادی سازگار و موفقند.
نکته دیگر نگاه دقیق‌تر به، روابط جنسی است.
عشق و تمایل جنسی در افراد سالم اغلب به‌طور کامل با یک‌دیگر آمیخته‌اند و در زندگی افراد سالم این دو مفهوم به هم می‌پیوندند و با هم می‌آمیزند.
این مسایل از لحاظ اهمیت در ردیف مسایل درجه‌ی اول یک زندگی زناشویی قرار دارند و سازگاری در آن از مهم‌ترین علل خوشبختی زندگی زناشویی است، به‌طوری‌ که اگر این روابط ارضا کننده و کامل نباشند، منجر به ناراحتی شدید، اختلافات و حتی از هم پاشیدگی خانواده می‌شود.
نکته دیگری که گاهی نادیده گرفته می‌شود مسایل اقتصادی- اجتماعی است.
کارشناسان خانواده توصیه می‌کنند که خانواده‌ی دختر و پسر باید از نظر طبقه و وضع اقتصادی و اجتماعی مشابه باشند تا سازگاری بیش‌تری را در کنار هم تجربه کنند.
یکی از مسایلی که می‌تواند به حس رضایت زوج‌ها کمک کند، ارتباط با اقوام و اطرافیان است.
وابستگی‌های عاطفی زن و شوهر به خانواده‌های خود، می‌تواند بر روابط زناشویی تاثیر بگذارد، در بسیاری از موارد توجه زیاد زن و شوهر به پدر و مادر اسباب تکدر خاطر دیگری را فراهم می‌سازد.
نقش خانواده اصلی بعد از ازدواج به قدری است که وقتی دو نفر با هم پیوند زناشویی می‌بندند در واقع والدین پسر و والدین دختر همه در تمام ابعاد، اوضاع و شرایط زندگی زوج جدید حضور دارند، حال اگر والدین هر دو طرف زندگی رضایت‌مندی داشته باشند، زندگی زوج جدید هم رضایت‌مند خواهد بود و در غیر این‌صورت زوج قادر نخواهند بود زندگی سالم و رضایت‌مندی تشکیل دهند.
نکته بعدی که باید برای رسیدن به رضایت زوج‌ها حتما مورد توجه قرار بگیرد، مسایل ارزشی، عقیدتی و مذهبی است.
همسانی میان زن و شوهر از نظر مذهبی، سبب جذب و وابستگی هر چه بیش‌تر زن و شوهر و استواری پیوند زناشویی‌شان می‌شود و برعکس، ناهمسانی باعث بروز کشمکش‌های خانوادگی است.
ناهماهنگی مذهبی علاوه بر ایجاد اختلاف بین زن و شوهر مشکلات بسیاری نیز در روابط آن‌ها با والدین همسران‌شان ایجاد می‌کند.
یکی از نکاتی که زوج‌ها برای رسیدن به رضایت باید به آن بسیار توجه کنند، علایق و طرز تفکر همسرشان است.
توافق زن و مرد در مورد مسایل مختلف زندگی نقش عمده‌ای درر احساس رضایت آن‌ها دارد. این توافق هم متاثر از طرز تفکر و علایق آن دو است و زوج‌ها باید در زمینه‌ی موضوعاتی از قبیل آزادی افراد در خانواده، تعداد فرزندان، تحصیل و تربیت فرزندان، مداخله‌ی اطرافیان و... با هم به یک توافق منطقی برسند؛ این توافق به خصوص در مورد نحوه‌ی تربیت فرزندان حایز اهمیت است. زوج‌ها باید در زمینه‌ی علایقی مانند نحوه‌ي گذراندن اوقات فراغت از قبیل سینما رفتن، شرکت در مجالس مذهبی، خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی و رادیو و... هم به توافق نسبی برسند.

• حمايت‌هاي احساسي و عاطفي هم در رسیدن به حس رضایت زوج‌ها کمک می‌کند؟
بله. تحقیقان نشان داده افرادي كه در دوران كودكي خود، نيازهاي احساسي‌شان تامين شده است، مي‌توانند در بزرگ‌سالي، در زمان ازدواج به همسر خود اين احساسات و عواطف را ابراز کنند. اگر افراد نيازهاي احساسي طرف مقابل خود را بدانند به‌راحتي مي‌توانند در صددتامین آن‌ها بر آمده و روابط خود را بهبود بخشند، اما اگر اين نيازها ناشناخته باقي بمانند و گامي براي تامين آن‌ها برداشته نشود، مشكلات حادي در روابط زناشويي رخ خواهد داد.
در مورد احترام دیدن و احترام گذاشتن هم چنین است. وقتي دو طرف دريك رابطه‌ي زناشويي سهيم مي‌شوند بايد درك و شناخت خود را ارتقا دهند. احترام گذاشتن يعني اين‌كه هميشه، خود واقعي خويش را حفظ کنید و از اين مطمئن باشيد كه كسي حق شما را ضايع نمي‌كند و احساس پوچي به شما دست نخواهد داد. نياز به احترام بيان‌گر اين حقيقت است كه شخص شايستگي كمك را دارد بدون اين‌كه بخواهد اين‌را به زور از شما مطالبه کند.

• بعضی از همسران از مسئوليت‌پذيري نبودن همسر خود گلایه می‌کنند، این نکته باعث کم شدن حس رضایت در خانواده نمی‌شود؟
عامل ديگري كه در ايجاد يك رابطه و دوام آن تاثير دارد پذيرش مسئوليت است. هر دو نفر بايد مسئولیت‌های خود را در نقش جدید، بپذیرند، اما احساس عفو و گذشت را نيز تمرين کنند.
مسئوليت‌پذيري درست نقطه‌ی مقابل حس قرباني شدن است. وقتي نتوانيد قبول كنيد كه هر دو مسئول هستيد، شايد نتوانيد گذشت را تجربه كنيد. احساس قرباني شدن تنها باعث مختل شدن رابطه‌ی زناشويي نمي‌شود و چه بسا موجب ويراني آن هم بشود.

• هیچ یک از زن و یا مرد، بی‌عیب نیستندچطور می‌توانیم با وجود این عیب‌ها به حس رضایت برسیم؟
ما باید قدرت پذيرش خود و طرف مقابل‌مان را داشته باشیم. ما باید با تمام نقاط ضعف و قوتی که در خود و همسرمان سراغ داریم، یک‌دیگر را بپذیریم و بپسندیم. زوج‌ها بايد بتوانند خود را با طرف مقابل با تمام ضعف‌ها و قوت‌ها سازگار کنند. در اين صورت انتظارات غيرواقع بينانه از هم‌ديگر نخواهند داشت و با ديدگاهي مشترك و واقعي به مسايل نگاه خواهند كرد.

• یکی از توصیه‌های تمام مشاوران خانواده، گفت‌گو بین اعضای خانواده است. این گفت‌وگوها به افزایش حس رضایت کمک می‌کند؟
بله. اما باید یادمان باشد که گفت‌وگو فقط راهی برای رسیدن به مقصد نیست بلکه خودش هدف و مقصد است. به عبارت دیگر گفت‌وگو در ازدواج می‌تواند کمک شایانی به برقراری ارتباط مثبت و حل مشکلات کند..
گفت‌وگو یکی از نیازهای مهمِ احساسی ما را برآورده می‌کند و آن هم نیاز به صحبت کردن با فردی دیگر است. زمانی‌که شما می‌دانید که چگونه این نیاز همسرتان را برآورده سازید می‌توانید بر محبت میان خود و همسرتان نیز بیفزایید.