چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 568 تاریخ: 1395/10/21 صفحه: 1
در نشست شورای اسلامی شهر کرمان؛
طرح بازسازی میدان شهدا بررسی شد
نشست شورای اسلامی شهر کرمان یک‌شنبه‌شب هفته‌ی جاری با حضور رییس و سایر اعضا و شهردار کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در ابتدای جلسه‌ ضمن تشکر از شهردار و مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی کرمان به‌دلیل حضور فعال در نمایشگاه حمل‌و‌نقل و ترافیک تهران گفت: اقدامات سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری کرمان به‌خصوص تعبیه‌ی کولر آبی در اتوبوس‌ها و بازسازی اتوبوس‌ها در این نمایشگاه مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.
علی‌اکبر مشرفی افزود: معاون وزیر و رییس سازمان شهرداری‌ها هم از غرفه‌ی استان کرمان بازدید داشته و از وضعیت و اقدامات سازمان اتوبوس‌رانی کرمان ابراز رضایت داشتند که جا دارد از شهردار و مدیریت سازمان اتوبو‌س‌رانی شهرداری تشکر کنیم.
وی با اشاره به این‌که موضوع طرح جدید بازسازی میدان بزرگ شهدا در دستور کار این جلسه است، گفت: برای میدان شهدا (مشتاقیه) طراحی‌های مختلفی انجام شد که مورد نقد قرار گرفت؛ امروز با توجه به کم و کاستی طراحی‌های قدیم، طراحی جدیدی ارایه می‌شود.
در ادامه‌ی جلسه، مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور آمودان که طرح جدید بازسازی میدان شهدا را تهیه کرده بود، به تشریح جزییات این طرح پرداخت.
کوروش افضلی با بیان این‌که طرح بازسازی میدان شهدا، طرح سنگین و بزرگی است، افزود: این میدان را نمی‌توان از شهر تاریخی کرمان جدا کرد؛ بخشی از محور گردشگری شهر کرمان، میدان توحید (ارگ) و بخش دیگر مسجد جامع و میدان شهداست.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم یک کوریدور شهری و فضای انسانی را ایجاد کنیم که علاوه بر ایجاد فضای انسانی و تجاری مناسب، زیبایی مسیر را هم حفظ کند، باید تغییراتی در وضعیت موجود که فرسودگی شدیدی دارد، ایجاد کنیم.
افضلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، میدان شهدا در ساختار حرکتی و ارتباطی شهر یک مقصد ارتباطی است و اگر بخواهیم تغییرش دهیم، باید اصلاحاتی در شبکه‌ی ارتباطی این بخش از شهر ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: اجرای این طرح، میدان شهدا را به یک میدان گردشگرپذیر و سرزنده برای پیاده‌مداری در میدان و فضاهای اطراف، تبدیل می‌کند.
این مهندس مشاور تصریح کرد: میدان شهدا براساس قوانین بالادستی، باید به یک سه‌راهی تبدیل می‌شد که این قانون معطل مانده است.
افضلی خاطرنشان کرد: در فرم معماری این میدان می‌توانیم به سردرها توجه کرده و به سردرها کارکرد دهیم؛ هم‌چنین از معماری زیر میدان استفاده کرده و از ارتباط با معماری‌های اطراف ازجمله مشتاقیه، بازار و مسجد جامع استفاده کنیم.
این مهندس مشاور افزود: در زمینه‌ی دست‌رسی و کاربری، امنیت سواره و پیاده لحاظ شده و سعی شده کاربری‌های دور میدان به زیر میدان منتقل شوند و این اقدام باید به‌مرور زمان انجام شود؛ چراکه نمی‌توان به‌صورت قهری برخورد کرد.
افضلی بیان کرد: براساس این طرح، میدان شهدا باید در مواقع خاص و تجمع‌های مذهبی و سیاسی مختلف، پذیرای جمعیت زیاد مردم باشد.
وی با اشاره به این‌که در این طرح مسیر دست‌رسی به مسجد در میدان تعبیه شده است، افزود: مسجد جامع در محوریت میدان قرار گرفته و با بقیه‌ی میدان ارتباط برقرار می‌کند.
در ادامه، رییس شورای اسلامی شهر کرمان گفت: در طرح قبلی، تمام زیرزمین برداشته می‌شد و ساختمان روی میدان ساخته می‌شد.
مشرفی افزود: در طرح فعلی از دو هکتار زمین میدان شهدا و خیابان‌های اطراف، 5600 متر زیرزمین ساخته می‌شود که 2500 متر تجاری و مابقی با کاربری فرهنگی است.
وی با اشاره به این‌که شهرداری در حال حاضر حقوق عقب‌افتاده‌ی کارگران و بدهی به پیمانکاران دارد و اولویت با پرداخت حقوق و بدهی‌هاست، افزود: مهندس سیف‌الهی، معاون فنی عمرانی استاندار تعهد داده‌ که برای طرح میدان شهدا هیچ پرداختی ازسوی شهرداری انجام نشود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان ادامه داد: 2500 متر تجاری زیر زمین پیش‌فروش می‌شود و بار مالی طرح از این طریق تامین می‌شود.
مشرفی خاطرنشان کرد: براساس این طرح، خیابان میرزارضا توسط یک پیاده‌رو به مشتاقیه متصل می‌شود.
وی تاکید کرد: اجرای پروژه‌ی میدان شهدا هیچ بار مالی برای شهرداری نخواهد داشت.
رییس شورای اسلامی شهر یادآور شد: واحدهای زیرزمین طوری ساخته می‌شوند که به درخت‌های قدیمی و کهنِ میدان آسیبی نرسد و این درخت‌ها حفظ می‌شوند.
مشرفی بیان کرد: طرف قرارداد برای اجرای طرح میدان شهدا سازمان همیاری‌هاست؛ البته شهرداری پروانه‌ی ساختمان طرح را صادر می‌کند.
وی با دیگر با تأکید بر این‌که شهرداری کرمان هیچ تعهدی در پرداخت هزینه‌ها نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: هزینه‌ی تخمینی طرح میدان شهدا، 25 میلیارد تومان است.
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان نیز در ادامه، به انتقاد از طرح ارایه‌شده برای میدان شهدا پرداخت و گفت: این طرح بیش‌تر شبیه یک نقاشی بود تا یک پروژه‌ی قابل اجرا.
حجت‌الاسلام محمد ربانی‌زاده به‌دلایل مخالفت خود با این طرح اشاره کرد و گفت: با توجه به طرح مترو که قرار است از فرودگاه تا گلزار شهدا امتداد پیدا کند و میدان شهدا هم یکی از ایستگاه‌های مهم آن خواهد بود، آیا این طرح در ساخت متروی شهر کرمان مشکلی ایجاد نمی‌کند؟
وی با اشاره به این‌که مسیر کل آب‌های سطحی شهر از میدان شهدا تعریف شده، گفت: آیا اجرای این پروژه در انتقال فاضلاب و آب‌های سطحی شهر مشکل ایجاد نمی‌کند؟
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان افزود: یکی از مشکلات شهر کرمان، آب‌های زیرسطحی است، با اجرای این طرح، مشکل آب‌های زیرسطحی را چگونه حل خواهیم کرد؟
حجت‌الاسلام ربانی‌زاده خاطرنشان کرد: در شرایطی که شهرداری هنوز درگیر پروژه‌های متعددی شهر است و درخصوص پروژه‌های خاتم، با مشکل تأمین منابع مالی مواجه شده، اجرای این طرح شهرداری را دچار مسایل مالی مضاعف خواهد کرد.
وی تصریح کرد: میدان شهدا بافت تاریخی شهر است و اجرای این پروژه، خیانت به بافت تاریخی شهر است؛ بافت تاریخی حریم دارد و هر اقدامی در این محدوده، باید با ملاحظات دقیق انجام شود.
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان افزود: مسأله‌ی تامین پارکینگ برای این طرح نیز مطرح است که باید پاسخ داده شود.
حجت‌الاسلام ربانی‌زاده با اشاره به این‌که بازار کرمان از میدان توحید تا میدان شهدا، یک بازار زنده و فعال است، تصریح کرد: در کنار این بازار دو نقطه‌ی تجاری صاروج‌پارس و سیتی‌سنتر تعریف کرده‌اند؛ اگر در زیرزمین میدان شهدا هم مجموعه‌ی تجاری ساخته شود، دیگر باید فاتحه‌ی بازار کرمان را بخوانیم.
وی یادآور شد: جابه‌جایی تأسیسات آب‌، برق و گاز در میدان شهدا، هزینه‌ی فراوانی را به شهرداری تحمیل می‌کند.
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید کرد: قبل از هر اقدامی، باید مجوزهای قانونی از میراث فرهنگی، محیط زیست و شورای ترافیک گرفته شود.
علی منصوری، عضو دیگر شورای اسلامی شهر کرمان نیز در ادامه، گفت: پروژه‌ی میدان شهدا، به‌طور ناقص اجرا شده و باید طرح تکمیلی دیگری اجرا شود و این پروژه را به پایان برساند.
وی تصریح کرد: هزینه‌ی طرح اولیه‌ی میدان شهدا، قرار بود چهار میلیارد شود، اما به دوازده میلیارد تومان افزایش یافته است.
این عضو شورای اسلامی شهر کرمان افزود: طرحی که ما در دفتر شهردار دیدیم، با طرحی که امروز ارایه شد، کاملأ تفاوت داشت.
منصوری خاطرنشان کرد: اگر قرار است طرحی اجرا شود، باید فراخوان داده و اساتید دانشگاه، کارشناسان و صاحب‌نظران کرمانی طرح‌های خود را ارایه دهند تا تصمیم مناسبی گرفته شود.
وی بیان کرد: این طرح ازسوی کسی که کارگاه‌های میدان شهدا را انجام داده، ارایه شده و من پیش‌نهاد می‌کنم فراخوان بدهیم که بعدأ دچار مشکل نشویم.
شهردار کرمان نیز در ادامه‌ی این جلسه گفت: آقای کوروش افضلی از اساتید به‌نام شهر هستند و تخصص‌شان در زمینه‌ی بافت تاریخی است و در حال حاضر هم، پروژه‌ی مسیر فتحعلی‌شاهی را در دست اقدام دارد.
علی بابایی یادآور شد: شورای ترافیک و کمیسیون ماده پنج با اصل این طرح موافقت کرده‌اند.
وی بیان کرد: به‌خاطر مسأله‌ی آب‌های سطحی و زیرسطحی، نتوانستیم طرح زیرگذر را در این میدان اجرا کنیم و طرحی که توسط شرکت آمودان ارایه شد، مطابق با اسناد بالادستی و طرح تفضیلی شهر است.
شهردار کرمان افزود: اگر اعضای شورا در مورد اصل طرح موافقت داشته باشند، در مورد جزییات و بودجه‌ی دقیق آن صحبت می‌کنیم.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: دغدغه‌هایی که مطرح شد، به‌جاست و از مشاور طرح می‌خواهیم که همه‌ی این موارد را لحاظ کند.
مشرفی افزود: مسأله‌ی مترو هم مهم است؛ این‌که چه میزان عمق می‌خواهد، حتمأ لحاظ می‌شود.
وی ادامه داد: در مورد آب‌های زیرسطحی هم در ارتفاعی که مشاور پیش‌نهاد داده، دچار مشکل نمی‌شویم؛ اما باز هم تأکید می‌کنیم که بررسی شود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان یادآور شد: مجری قبلی طرح میدان شهدا، موظف بود دو هکتار زمین ابتدای خیابان شهدا که بخشی از آن در تملک شهرداری است را تملک کند و برای پارکینگ در نظر بگیرد و این مسأله در طرح بعدی هم حتمأ در نظر گرفته خواهد شد.
در ادامه، شهردار کرمان تاکید کرد: بدنه‌سازی میدان شهدا در حال حاضر نیمه‌تمام مانده و باید کامل شود.
بابایی افزود: طرح میدان توحید را به مسابقه گذاشته‌ایم و پس از بازگشایی گلبازخان، در آینده‌ی نزدیک، طرح میدان توحید را نیز اجرا می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: باید فکری به حال آشفتگی خیابان میرزارضا و مادر هم بشود.
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان نیز تصریح کرد: قرار بود نیمی از هزینه‌های بدنه‌سازی میدان شهدا را استانداری تأمین کند.
حجت‌الاسلام ربانی‌زاده تأکید کرد: ما با اصلاح و بازسازی ظاهر میدان مشکلی نداریم؛ اما این‌که میدان برداشته شده و طرحی گسترده اجرا شود، اصلأ صحیح نیست.
سعید گیلانی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: در این بی‌برنامگی‌ها ما مقصریم؛ در سایر کشورها قبل از این‌که پروژه را به معمار بدهند، بررسی کاربردی روی آن انجام می‌دهند؛ ولی ما قبل از انجام این بررسی‌ها، کار طراحی و معماری را شروع کرده‌ایم.
وی افزود: کسبه‌ی میدان شهدا همین الان هم ضرر می‌کنند و با اجرای این طرح 400 خانوار بلاتکلیف می‌شوند.
رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: بهتر است دروازه‌های دور میدان شهدا با یک‌دیگر ارتباط پیدا کنند.
صدیقه زاهدی هم‌چنین یادآور شد: باید حاشیه‌نشین‌ها را به مرکز شهر منتقل کنیم تا هم معضل حاشیه‌نشینی حل شود و هم امنیت شهر افزایش پیدا کند.
در انتهای این جلسه رییس شورای اسلامی شهر کرمان با بیان این‌که تغییر در طرح میدان شهدا مورد توافق همه است، اما چگونگی آن مهم است، گفت: همه‌ی اعضا تا هفته‌ی آینده این طرح را مطالعه کرده و نظرات صاحب‌نظران و کارشناسان را جویا شوند تا هفته‌ی آینده رأی‌گیری مخفی در مورد این طرح انجام شود.